Turneul „Cel mai bun luptător din Balcani” a avut loc la Nis, Serbia pentru al patrulea an consecutiv în perioada 15-17 noiembrie.

Echipa Sparta Montana a participat în mod tradițional cu 4 concurenți. Alex Tsvetanov (juniori seniori) stil de contact complet, la categoria 63,5 kg a câștigat primul loc, eliminând în finală reprezentantul gazdelor.

ales

După turneu, Alex a fost numit cel mai bun sportiv din grupa sa de vârstă. Mario Dimitrov a debutat pe scena internațională și a luat și aurul la categoria 48 kg de juniori K1. Dimitar Dimitrov a pierdut în ultimul său meci din categoria juniorilor + 81 kg în fața actualului campion european din Muntenegru. Martin Axel a intrat și el în medalii, dar puterea lui a fost suficientă doar pentru o medalie de bronz. Cu acest turneu, calendarul sportiv pentru 2019. pentru echipa Sparta Montana s-a încheiat cu multe titluri de campionat și medalii din campionate naționale și turnee internaționale.

Imediat după încheierea turneului, te interesează Alex pentru un meci profesionist în Bulgaria și Serbia.