Numărul 2 al lui Alexander Zverev a câștigat al treilea thriller consecutiv în cinci seturi la Roland Garros și pentru prima dată în carieră s-a calificat în sferturile de finală de la Grand Slam. Neamțul a învins-o pe Karen Khachanov cu 4: 6, 7: 6 (4), 2: 6, 6: 3, 6: 3 și a devenit cel mai tânăr participant la această fază a "Slam" din 2009 (Juan Martin del Potro) după o bătălie care a durat 3 ore și 32 de minute.

alexander

Meciul s-ar fi putut încheia în trei seturi cu un câștigător diferit, dar în setul patru Zverev a schimbat tactica și a început să parieze pe greșelile adversarului, ceea ce i-a adus succes. În ultimul set, tânărul de 21 de ani a fost în mod emfatic cel mai bun jucător de pe teren și, în consecință, a venit în mod meritat la victorie, în timp ce Khachanov a ratat momentele pentru a încheia meciul în favoarea sa mult mai devreme.

Următorul adversar al lui Zverev va fi Dominic Thiem, care l-a eliminat pe Kay Nishikori.

Serena Williams: Maria Sharapova este favorita în meci

„S-a întors pe teren în urmă cu mai bine de un an, în timp ce abia încep.