Alexander Zverev a avansat în sferturile de finală ale celor 1000 de Masters de la Miami după o victorie cu 6-4, 6-4 asupra lui Nick Kirios. Nemțeanul are nevoie de succes împotriva unei alte tinere speranțe - croata Borna Coric pentru a-l depăși pe Grigor Dimitrov în clasamentul ATP.

zverev

Toate rezultatele la Miami Open 2018 masculin

Turneul este al doilea major din seria din martie din Statele Unite

Zverev a dat startul meciului și a avansat rapid cu 5-1. Nu a putut închide setul cu prima ocazie și a permis întoarcerea uneia dintre cele două descoperiri. În al zecelea joc, germanul a fost infailibil și a câștigat partea de 34 de minute.

În a doua repriză, Zverev a decis lucrurile în al cincilea joc. Apoi, cei doi au jucat un total de 10 puncte, iar nemțeanul a realizat singura ocazie pentru o pauză, care a apărut în setul secund. O diferență de scor de la 67 la 49 arată diferența în joc. Kirios a obținut un total de 12 puncte în cele 10 jocuri în care a marcat. Australianul a rămas fidel tenisului rapid, pe care l-a mărturisit și l-a pierdut în 1 oră și 12 minute. În cele trei jocuri din Miami, Kirios a petrecut în total puțin peste trei ore pe teren.

"Este întotdeauna distractiv să joci împotriva lui. Cred că și tribunele au fost fericite. Mass-media a umflat puțin atmosfera. Amândoi ne bucurăm de astfel de jocuri și cred că și oamenilor le-a plăcut. jucat. Sper că voi continua astfel în meciurile următoare ", a spus Zverev, care a câștigat anul trecut Masters la Roma și Montreal.

Borna Chorich l-a câștigat puternic pe tânărul canadian Denis Shapovalov cu 7-6 (2), 4-6, 6-4 în 2 ore și 17 minute. Meciul s-a desfășurat cu o dominanță variabilă și o descoperire la sfârșitul celui de-al treilea set a calificat-o pe croată pentru sferturile de finală. Coric are două victorii în cele două meciuri cu Zverev.