locul

Alexander Zverev s-a calificat pentru a doua semifinală „majoră” consecutivă. Sasha .

Alexander Zverev se uită la titlul US Open.

Alexander Zverev s-a calificat pentru a doua semifinală „majoră” consecutivă. Sasha intră după ultimele patru la US Open după un succes asupra lui Borna Coric cu 1-6 7-6 (5) 7-6 (1) 6-3.

Croatul are ceva de regretat după ce a fost cel mai bun jucător de tenis pentru cea mai mare parte a meciului, dar a jucat două break-uri foarte slabe și a înscris doar 4 din 15 puncte de break.

Prima repriză a fost perfectă pentru Borna, care a jucat la un nivel foarte ridicat, iar dublele greșeli ale lui Zverev au ajutat la două pauze - 6-1 după 24 de minute și o cerere pentru un loc în cele patru.

Coric a încercat pentru 3-2 în setul secund, dar în al optulea joc a jucat cea mai slabă pasă de la începutul meciului, iar lumea №7 a profitat de ocazie. S-a ajuns la un tiebreak în care greșelile neprovocate ale croatului au costat foarte mult.

În al treilea Sasha a condus cu o descoperire, dar două erori duble și o lovitură în exterior l-au privat de acest avantaj. A reușit să apere la 2-3 și a ajuns din nou la un tiebreak, în care Choric a pierdut din nou concentrarea și de această dată a câștigat doar un punct.

№32 mondial a avut șanse în repriza a patra, dar a pierdut un avantaj de 40-0 cu 2-2, apoi și-a pierdut complet ritmul. Descoperirea decisivă a venit în al optulea meci, iar în al treilea meci mingea Zverev a încheiat meciul.

În semifinale, Alexander Zverev îl va înfrunta pe Denis Shapovalov sau Pablo Kareno Busta.