Americanul Lily King a câștigat o medalie de aur la 100 m bras, privând înotătoarea rusă Julia Efimova, care a rămas a doua. Aceasta este prima olimpiadă pentru King, în vârstă de 19 ani.

lily

Ea a stabilit un nou record olimpic de 1 minut 04 secunde. 93, iar Efimova a înotat distanța pentru 1,05,50. Pe locul trei cu o medalie de bronz s-a clasat o altă americană - Katie Maylie. Aceasta este prima medalie pentru Statele Unite la această disciplină după cea a lui Megan Kuon în 2000 la Sydney.

Înainte de începerea finalei, Efimova a fost huiduit de public. A fost inițial expulzată de la olimpiade pentru că anterior a executat o sentință de dopaj, dar a câștigat un recurs la Curtea de Arbitraj pentru Sport și i s-a acordat dreptul de a concura la Rio. În timpul ceremoniei de premiere, americanii nu au salutat-o ​​pe rusoaică și nu au comunicat în niciun fel cu ea./BGNES