Andy Murray

Liderul mondial de tenis Andy Murray a câștigat pentru a treia oară premiul „Persoana anului” de la BBC. El a fost, de asemenea, câștigătorul sondajului în 2013 și 2015 și de data aceasta a meritat-o ​​mai ales cu titlurile de la Wimbledon, Jocurile Olimpice și turneul final ATP al sezonului.

"Anul a fost foarte puternic pentru sportivii britanici și mă bucur că am făcut parte din succes. Îi mulțumesc soției și fiicei mele. De fapt, mă voi ocupa de primul într-o clipă, pentru că tocmai am aflat că a votat-o ​​pe Nick Skelton. „Nu este deștept să o facă chiar înainte de Crăciun”, a glumit Murray.

Medalistul de aur ecvestru Nick Skelton a terminat pe locul trei în sondaj, iar vedeta de triatlon Alistair Brownley a câștigat locul al doilea.

Cu victoria sa, Murray a egalat trofeele boxerului Henry Cooper și sporturile cu motor Damon Hill și Nigel Mansell.