Ansamblul bulgar alcătuit din Simona Dyankova, Elena Bineva, Madeleine Radukanova, Laura Traats și Stefani Kiryakova a câștigat medalia de argint în all-around la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică din capitala Azerbaidjanului - Baku.

baku

După ce ieri bulgarii au jucat o combinație puternică cu cinci cercuri și au primit un scor de 21.400, astăzi grațiile au făcut ca mingea să cadă de pe teren, după ce Stefani Kiryakova nu a putut risca și a terminat cu un dispozitiv de rezervă. Astfel, au fost evaluați cu 17.000 de puncte, au adunat în total 38.400 de puncte și au câștigat medalii de argint.

Stefani Kiryakova s-a alăturat echipei accidentatei Teodora Alexandrova. Campioana din toate timpurile a devenit ansamblul Italiei cu 40.650 de puncte, iar locul al treilea a revenit Japoniei cu 36.550 de puncte.

În top 6 se află și Ucraina cu 34.700 de puncte, Israelul cu 33.250 și Belarusul cu 32.950 de puncte. Mâine bulgarii vor participa la ambele finale ale dispozitivelor individuale din ansambluri. Finala de duminică începe cu combinațiile de cerc și minge pentru femei și se termină în jurul orei 15:00, relatează BTA.

Catherine Taseva a terminat a patra, iar Boryana Kalein a fost a noua în feminin, la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Baku (Azerbaidjan).

Taseva a obținut un total de 64.650 de puncte după ce a primit scoruri de 17.000 de puncte pe cerc, 16.400 pe minge, 16.100 pe lilieci și 15.150 pe panglică. Calificările primelor două dispozitive au avut loc ieri, iar astăzi gimnastele și-au arătat compozițiile cu lilieci și panglică.

Cealaltă bulgară Boryana Kalein este a noua, cu 62.850 de puncte (16.900 pe cerc, 13.850 pe minge, 17.100 pe lilieci și 15.000 pe panglică. a cercului și a liliecilor.

Medalia de aur în general a fost câștigată de Maria Sergeeva (Rusia) cu 69.050 de puncte, iar a doua și a treia au fost respectiv Vlada Nikolchenko (Ucraina) cu 67.550 de puncte și reprezentanta Belarusului Anastasia Salos cu 66.550 de puncte.
Un total de 43 de gimnaste au participat la toate evenimentele din Baku. Este de remarcat faptul că astăzi baza de evaluare pentru cursa individuală a fost destul de scăzută, în special pe bandă.

Puternica gimnastă rusă Ekaterina Seleznyova este doar a 11-a în general și va juca doar în finala mingii.
Mai târziu, competiția continuă cu performanțele a trei mingi și două frânghii în ansambluri. Bulgaria are numărul de plecare 5, iar 13 echipe participă la Cupa Mondială.