Sergio Ramos a marcat de două ori pentru triumful convingător al La Furia

face

00:01 | 7 septembrie 2020.

Spania a învins Ucraina cu 4-0 într-un meci din Divizia A al Ligii Națiunilor cu goluri înainte de pauză.

Sergio Ramos a marcat de două ori și tânărul Ansu Fati a creat istorie, marcând totodată și La Furia are deja 4 puncte în grupă.

Pierderea a încheiat seria Ucrainei de 12 jocuri consecutive fără înfrângere, dar cu jocul lor mai bun gazdele ar fi putut câștiga mult mai convingător.

Luis Enrique a făcut 6 schimbări printre începători din meciul cu Germania, lăsând pe banca Gaia, Busquets, Fabian, Carvajal, Rodrigo și Ferran Torres. Atacul a fost cu siguranță interesant, deoarece a implicat-o pe Danny Olmo, Gerard Moreno și Ansu Fati, în vârstă de 17 ani.

Tânărul a devenit centrul atenției în minutul 2, când a pătruns în zona de penalizare și Krivtsov l-a împiedicat. Penalty-ul a fost definitiv, iar Sergio Ramos a transformat-o în gol, deși Pyatov a recunoscut cornerul.

Această evoluție a adus calm gazdelor, care au stabilit controlul asupra meciului. Cu toate acestea, Krivtsov a tras inexact cu capul pentru Ucraina, în timp ce un șut al lui Sergio Regilon s-a apropiat de poartă pentru Spania.

În minutul 16 Pyatov a salvat un șut al lui Ramos, iar Ansu Fati a continuat să încerce. Cu toate acestea, tânărul a încercat din greu și în 23 a fost aproape, dar șutul său s-a apropiat de poartă. Încercarea sa a fost apoi ucisă de linia de poartă înainte ca La Furia să înscrie oricum.

În minutul 29, Dani Olmo a centrat dintr-un corner, iar Ramos a făcut o lovitură de cap pentru a-l învinge pe Pyatov. Doar 3 minute mai târziu intriga sa încheiat. Ansu Fati a rupt marginea suprafeței de pedeapsă, a schimbat direcția și a marcat cu un șut excelent, în care mingea a sărit în transversală.

La 17 ani și 311 de zile, a devenit cel mai tânăr marcator pentru Spania, îmbunătățind performanța lui Juan Eraskin, care în 1925 a marcat 18 ani și 344 de zile pentru Furies.

În minutul 41, Mihailichenko a tras de departe în corpul lui De Gea, iar pauza a venit la 3-0. După aceea, ritmul a încetinit, iar gazdele păreau să fi decis că și-au făcut treaba și poate de aceea nu au existat situații de mult timp. De asemenea, ucrainenii nu aveau nicio dorință după o întârziere serioasă.

În minutul 62, Olmo l-a făcut pe Pyatov să-și salveze șutul, după care un gol al lui Gerard Moreno a fost anulat din cauza unei ambuscade. Rezerva Oscar a trimis mingea în bara transversală în minutul 77, iar la scurt timp după aceea Pyatov a salvat un șut al lui Ansu Fati.

Cu toate acestea, în minutul 84 gazdele au marcat un alt gol. Noua adăugare a lui Manchester City, Ferran Torres, sa dovedit a fi cea mai inventivă într-o situație și a marcat cu un șut precis pentru a forma 4-0 final.

Spania - Ucraina 4: 0

1: 0 Ramos 3 penalty 2: 0 Ramos 29 3: 0 Ansu Fati 32 4: 0 Ferran Torres 84

Spania: De Gea, Navas, Ramos, Pau Torres, Regilon, Rodri (70 de premii Oscar), Tiago, Merino, Dani Olmo, Ansu Fati, Gerard Moreno (75 Ferran Torres) Ucraina: Pyatov, Timchik, Matviyenko, Krivtsov, Mihailichenko, Kharatin (66 Sidorchuk), Malinovsky, Yarmolenko (81 Kovalenko), Zinchenko, Yaremchuk, Marlos (58 Tsigankov)