Echipa lui BATE Borisov a câștigat Cupa Belarusului după ce a învins campioana actuală a țării Dynamo (Brest) în disputa pentru trofeu cu minimum 1: 0 după prelungiri.

câștigat

Cele 90 de minute obișnuite dintre cele două echipe s-au încheiat la egalitate, ceea ce a dus la două prelungiri de câte 15 minute fiecare. În prima dintre ele, BATE a avut avantajul, dar nu a reușit să înscrie.

Al doilea a trecut cu caracter egal și tocmai când lucrurile mergeau la o nouă remiză și la penalty-uri, Zakar Volkov a adus trofeul la BATE după ce a amestecat în zona de penalizare a Dynamo și o lovitură inevitabilă.

Astfel, BATE a câștigat Cupa Națională pentru record a patra oară din istoria sa, înaintea actualului câștigător în cursa Șahtior (Soligorsk), Dynamo (Minsk), Belshina (Bobruisk) și rivalul de astăzi Dynamo (Brest), care sunt trei diferențe . Echipa a ripostat pentru ultima sa pierdere în turneu în ciocnirea finală, care a venit de la Brest cu 2: 3 în 2018.