petrova

Stoyka Petrova a devenit a șasea bulgară care a câștigat cel puțin o medalie de bronz la Campionatul European de box feminin, care se desfășoară pe Asics Arena din Sofia.

Cei mai experimentați din echipa bulgară s-au calificat în semifinalele categoriei de până la 54 kg după o victorie ușoară asupra englezei Ebony Alice Lily Jones. Stoyka a fost cu siguranță superioară rivalului ei și, după ce a stabilit ritmul și a condus convingător după primele două runde, la final a trebuit să țină britanicii la distanță doar pentru a câștiga cu unanimitatea deplină a judecătorilor - 5: 0 (29: 28, 30:27, 30: 25, 30:27, 30:27).

În dispută pentru un loc în finală, rivala ei va fi rusoaica Victoria Kuleshova, care a câștigat cu puncte împotriva Ivanei Krupenia din Ucraina. Rusa este o veche cunoștință a boxerilor bulgari, după ce a pierdut în fața Stoyka în finals-finala de la „Strandzha” din acest an, iar la precedentul Campionat European de la Sofia din 2016 a pierdut în fața lui Stanimira Petrova în semifinalele la pisică. până la 54 kg, rămânând cu medalia de bronz.

Duminica este o zi liberă din programul campionatului, semifinalele sunt luni și finalele - marți./BGNES