Blagoy Georgiev a comis o greșeală fatală din penalty și Orenburg a fost retrogradat din Premier League rusă. Acest lucru s-a întâmplat în revanșa playoff-ului împotriva SKA-Kharabovsk.

orenburg

Bulgarul nu a reușit să înscrie în timpul regulat, iar meciul s-a încheiat cu 0: 0, ceea ce a dus la finalul primei confruntări de la Kharabovsk în urmă cu trei zile. Nu au fost înscrise goluri în prelungiri și au fost acordate penalty-uri.

Oaspeții de la SKA au marcat toate cele cinci lovituri, în timp ce cei de la Orenburg au făcut o singură pasă, până la o nouă performanță a lui Blago.

Georgiev, care a fost printre cei mai puternici jucători ai echipei în timpul sezonului, a fost pe teren toate minutele. În minutul 39, echipa sa a câștigat un penalty, dar portarul a deviat șutul lui Jesus. Superioritatea gazdelor nu a reușit să se materializeze și în cele din urmă ruleta de lovituri de la metrul 11 ​​a ajutat adversarul.

Orenburg a ajuns la acest baraj după ce a terminat pe locul 13 în elită. Noul participant la Premier League SKA-Kharabovsk a terminat pe locul patru în Divizia a II-a. Echipa este din orașul Kharabovsk, care se află în estul Rusiei, la mai mult de 8.000 km de Moscova.

Cu acest meci, contractul Blago, în vârstă de 35 de ani, a expirat. El a spus recent că vrea să semneze din nou, dar nu este clar dacă va fi dispus să joace în divizia inferioară.