A fost un duel №109 între cele două echipe, ceea ce reprezintă un nou record pentru fotbalul german. Până în prezent, Hamburger SF și Werder au fost cele mai frecvente - de 108 ori.

video

Bayern a ieșit cu o linie oarecum neașteptată în schema 4-1-4-1, în care Javier Martinez, Douglas Costa și Jamal Musiala, în vârstă de 17 ani, pentru care acesta este debutul său ca titular în Bundesliga, a găsit un loc. Musiala, internaționalul de tineret al Angliei, este cel mai tânăr marcator din istoria Bayern din ligă.

Serge Gnabri, Leroy Sane și Leon Goretzka erau pe bancă la început, iar Joshua Kimih, Alfonso Davis, Corentin Tolisso, Niklas Zule și Buna Sar sunt în afara accidentelor din cauza accidentărilor.

Werder a început 5-4-1 cu Joshua Sargent în atac. Yuya Osako și Davey Zelke au fost printre rezerve, iar bulgarul Iliya Gruev Jr. a rămas în afara grupului.

În minutul 17 Luca Hernandez a plecat din cauza unei accidentări primite la căderea la pământ după o luptă pentru o minge înaltă. Înlocuirea a dus la mai multe schimbări, deoarece David Alaba a mers în stânga apărării, Xavi Martinez și-a luat poziția în centrul apărării, iar Goretzka, care a venit, a jucat în mijlocul terenului.

Oaspeții au avut o nouă ocazie de a înscrie în minutul 24, când Leonardo Bittencourt a fost găsit pe poarta de la distanță, dar lovitura sa de voleu a ieșit.

Zece minute mai târziu, adolescentul s-a trezit din nou în poziție de tragere, dar de data aceasta a avut ghinion.

În ultimele secunde ale primei reprize, Martinez a făcut o greșeală care a dus la un gol. Sargent a controlat mingea și a trecut către Maximilian Egestein, care a îndreptat mingea inevitabil în plasă.

Bayern aproape a înscris un gol în primul atac pentru a doua repriză. În minutul 47, Rasica a fost descoperit pe aripa stângă și s-a apropiat de Neuer, dar a șutat slab.

Cu toate acestea, jucătorii lui Hansi Flick arătau acum complet diferiți. Au devenit mai agresivi și mai insistenți. În cel de-al 52-lea șut al lui Douglas Costa a scuturat transversala ușii lui Pavlenka.

Egalizarea a devenit un fapt în minutul 62, când Goretzka a centrat și Koman a înscris cu o lovitură de cap pentru 1: 1.

Imediat după aceea, antrenorul Bayern a făcut o triplă schimbare. Cu toate acestea, acest lucru nu a dat rezultatul scontat, pentru că Munchen a avut cu greu oportunități clare.

În același timp, Werder a egalat recordul pentru cele mai multe remize consecutive de 1: 1 - cinci, stabilit de Bayer (Leverkusen) în sezonul 1980/81. În plus, oaspeții și-au încheiat seria record de 19 pierderi consecutive împotriva Bayernului.