yambol

Echipele echipelor de baschet Beroe și Levski Levski au înregistrat victorii, iar Akademik (Plovdiv) și Yambol au suferit pierderi în meciurile amicale.

Beroe a câștigat un meci foarte disputat împotriva echipei din Timișoara (România) cu 57:53 puncte. Prima parte a fost egală, iar cu trei minute înainte de sfârșitul ei, absolvenții lui Lyubomir Minchev au egalat 12:12. Au urmat două trei în activele oaspeților, la care „verdele” a răspuns cu două lovituri din zona ambelor puncte. Partea s-a încheiat în favoarea Timișoarei 16:18.

După pauză, Beroe a jucat puțin mai bine. În mod defensiv, beroeienii au fost extrem de solizi, ceea ce nu le-a permis oaspeților să-și dezvolte cu succes atacurile. Acest lucru a afectat performanța din meci. Al doilea sfert s-a încheiat la 7: 6 pentru Beroe și rezultatul general al pauzei de 23:24 pentru Timișoara.

Începutul celui de-al treilea sfert a fost pentru oaspeți, care au reușit să preia conducerea cu 6 puncte. Acest lucru i-a mobilizat pe „verzi”, care cu multă energie și precizie nu numai că au șters pasivele, ci au ieșit în față în rezultat. Combinațiile de Beroe în atac au început să dea rezultate, în urma cărora partea a fost din nou în favoarea lor, dar de data aceasta cu un rezultat mai expresiv - 16:10.

Înainte de ultimul sfert, tabloul de bord din sala renovată arăta 39:34 pentru Beroe. Cu toate acestea, oaspeții timișoreni au făcut o serie de 10: 0 la începutul părții. În ultimele minute ale meciului, Beroe și-a pierdut potențialul fizic. Brady Rose cu două tripluri a făcut scorul 46:46. Cu golurile lui Raines și Pavel Marinov, „verdele” a ajuns cât mai aproape de succes cu 140 de secunde înainte de finalul meciului. Bătălia sănătoasă a durat până în ultimele secunde ale întâlnirii. Cu toate acestea, Beroe a fost echipa mai dură și a felicitat pentru succes cu 57:53.

Levski Lukoil s-a impus peste Cernomoreț (Burgas) cu 98:92 puncte într-un meci disputat aseară în Sala Universiada. Chavdar Kostov s-a întors la echipa „albastră”, iar Hristo Zahariev nu a apărut în joc. Asen Velikov și Danilo Tasic nu au participat la meci din cauza accidentărilor.

Yambol a pierdut în fața Craiovei române cu 90:95 în Stara Zagora. Gardianul american Eric McGill a evoluat la un nivel în debutul său neoficial pentru Yambol, marcând 19 puncte. Căpitanul Stoyan Petkov și Ivaylo Tonev au obținut câte 15 puncte, iar Jake Ross a terminat cu 14 puncte. Andrey Ivanov a înscris 8 puncte și 10 recuperări.

Academic (Plovdiv) a suferit și o înfrângere împotriva României Sibiu cu 64:66 puncte. Meciul a fost egal tot timpul, iar după primul sfert oaspeții au avut un avans de punct la 20:19. La pauză, Academic a inversat dezvoltarea și a condus cu 40:36 și 60:54 după al treilea trimestru. Sibiul a reușit să facă o cotitură - 66:64 cu 4,37 minute înainte de final. Apoi meciul a fost oprit prematur datorită ocupării sălii, pentru care Academic Plovdiv își cere scuze spectatorilor care au urmărit meciul pe internet, a anunțat echipa. Adrian Sekulov a fost golgheterul pentru Plovdiv cu 13 puncte, Vasil Bachev a adăugat 12, Yere Vutsitsa a înscris 8 puncte și 6 recuperări. Adson a fost golgheterul pentru Sibiu cu 17 puncte, Lute a adăugat 13 și Jackson 11.