Galbenii și negrii au pierdut cu 1: 0 în fața lui Krylya Sovetov în Turcia

pierdere

Botev a suferit o a doua pierdere consecutivă în timpul taberei sale de antrenament din Antalya. „Canarii” au pierdut 0: 1 în fața rusului Krylya Sovetov, iar singurul gol a fost marcat de Vanya Vuchievich în minutul 81 dintr-un penalty. În primele minute, echipa rusă a fost mai activă pe teren. În minutul 8 Kornilenko a primit pe flancul drept și l-a centrat pe Kiselev, care a șutat dintr-o poziție liberă, dar mingea a fost oprită în poartă de Filip Filipov.

3 minute mai târziu, o centrare din stânga a fost interceptată de capul unui atacant în albastru, dar mingea a trecut peste poarta lui Kaiser. În minutul 14, „canarii” au făcut o greșeală când au purtat mingea și rușii au organizat un contra rapid, la capătul căruia atacantul a tras foarte inexact cu capul.

Răspunsul locuitorilor din Plovdiv nu a întârziat și după primele 15 minute băieții lui Nikolay Kirov au luat inițiativa. În minutul 19 „galben-negrii” au încercat să atace pe flancul drept, dar Vasil Shopov a trecut inexact către Zehirov și mingea a ieșit.

În minutul 24, după o centrare dintr-un colț, mingea a fost ucisă și l-a lovit pe Radoslav Apostolov, care a tras din aer, dar mingea a trecut peste poartă. În minutul 32, Vutov l-a găsit pe Karachanakov în fața suprafeței de pedeapsă și a lovit aripa, dar la un metru de ușa lui Krylya Sovetov.

2 minute mai târziu, după o centrare din dreapta, mingea a lovit un atacant al echipei ruse, care a tras din marginea suprafeței de pedeapsă, dar lângă ușa lui Kaiser. În minutul 38, Tkachuk a scăpat de un fundaș al „Canarilor” și a tras în colțul apropiat, dar Kaiser a salvat fără probleme.

În contraatac, Radoslav Apostolov a trecut la Nedelev, care la rândul său a trecut la dreapta la Zehirov. Aripa a centrat mingea brusc, dar gardianul lui Krylya Sovetov a intervenit perfect și a ucis. În ultimul minut al primei reprize, Tkachuk a tras periculos dintr-un fault, dar mingea s-a dus la un metru de ușa lui Kaiser.

A doua repriză a trecut sub controlul „canarilor”, care au dictat complet ce se întâmpla pe teren. La mai puțin de un minut de la începutul reprizei a doua Vasil Shopov a avansat pe flancul drept și a centrat la punctul de penalizare, unde Lachezar Baltanov a stăpânit și a șutat netulburat, iar portarul rus a salvat, împiedicând un gol sigur.

În minutul 56, Plovdiv a ratat o nouă ocazie de aur de a găsi rezultatul. După o agitație gravă în zona de penalizare a rușilor, Vasil Shopov s-a trezit față în față cu portarul lui Krylya Sovetov, dar a tras și slab în corpul gardianului care a salvat.

În minutul 61, Todor Nedelev a încercat un șut la distanță pe lângă ușă. În minutul 72 un atac bun pentru „Canari” s-a încheiat cu o centrare a lui Filipov, dar Ivan Vassilev nu a reușit să lovească ușa.

În minutul 74, Todor Nedelev și Lachezar Baltanov au făcut o pasă dublă și „opt” în echipa „galben-negru” a tras, dar portarul a prins. Acest lucru a dus la minutul 80, în care Christian Dimitrov a faultat un atacant al rușilor în zona de penalizare și arbitrul a acordat un penalty, care a fost realizat de Vanya Vuchievich.

În minutul 88 Dimitar Tonev a preluat controlul asupra centrului terenului, a avansat în mijlocul lui Krylya Sovetov și a tras de la 20 de metri până la ușa rușilor, dar mingea a trecut pe lângă bară. În ultimul minut al meciului Stelian Angelov a făcut o salvare extraordinară, după ce Denis Tkachuk s-a desprins de apărarea lui Botev și a șutat de la distanță, iar tânărul gardian al „Canarilor” cu o performanță excelentă a împiedicat un al doilea gol.

În ultimul său control al solului turcesc, Botev îl va înfrunta pe Șahtior (Donețk). Cea mai prestigioasă luptă pentru o echipă bulgară în această iarnă va avea loc pe 4 februarie.

COMPOZIȚIA BOTEV: Daniel Kaiser (67 - Stelian Angelov), Filip Filipov, Christian Dimitrov, Kostadin Nichev (46 - Dimitar Pirgov), Atanas Zehirov (46 - Lazar Marin), Radoslav Apostolov (75 - Radoslav Terziev), Lanovzar 84 - Dimitar Tonev ), Todor Nedelev, Anton Karachanakov (75 - Stanislav Shopov), Vasil Shopov (87 - Zapro Dinev), Antonio Vutov (60 - Ivan Vassilev)