Bulgaria a început cu o victorie dificilă cu 2: 1 împotriva Israelului, participarea la campionatul mondial neoficial de tenis pe echipe pentru Fed Cup feminin. Echipa noastră se află în grupa D din grupa I din Europa/Africa. Întâlnirile se desfășoară în capitala Estoniei, Tallinn. Prima rachetă Tsvetana Pironkova lipsește din echipa noastră din cauza unei accidentări.

bulgaria

Meciul cu Israel a fost foarte contestat și a oferit rezultate dramatice în fiecare dintre cele trei meciuri. Prima pe teren a fost Victoria Tomova, care a câștigat cu 6: 4, 5: 7, 6: 2 împotriva lui Denis Kazanyuk. Meciul a durat puțin peste două ore și jumătate, Vicky a încercat 9 din 18 posibilități împotriva a 7 jocuri de serviciu pierdute și a câștigat un total de 106 puncte împotriva 97 pentru adversara sa.

L-am dus pe Israel la Fed Cup, Tomova în frunte

Urmează un duel între primele rachete Elitsa Kostova și Julia Glushko

Al doilea meci a înfruntat primele rachete ale celor două țări Julia Glushko cu Elitsa Kostova. Bulgarul a luptat din greu, dar în cele din urmă, după aproape două ore pe teren, a pierdut cu 3: 6, 5: 7. Ședința a fost egală și a trecut prin mai multe rânduri.

În meciul decisiv al perechilor Kostova și Cecil Karatancheva, care a jucat primul ei meci pentru Bulgaria în 12 ani, s-a confruntat cu Glushko și Sheli Krolitsky și după o luptă dură care a durat 2 ore și 20 de minute, a câștigat cu 2: 6, 6: 3, 7: 5.

Au pierdut în primul set, dar au făcut o descoperire decisivă și au preluat conducerea cu 4: 2 în al doilea, apoi au reușit să preia controlul și să egaleze după 6: 3. Au arătat caracter și nu au renunțat când au rămas în urmă cu 0: 3 în partea a treia. Elitsa și Cecil au câștigat patru jocuri consecutive și au preluat conducerea cu 4: 3. Au reușit să facă față tensiunii la final și au obținut o descoperire decisivă, care a încheiat setul la 7: 5 și a adus astfel succesul final pentru Bulgaria.

Doamnele vor juca într-un grup dificil pentru „Fed Cup”

Femeile bulgare au șanse serioase să treacă la un nivel superior de tenis mondial

Serbia și Estonia sunt, de asemenea, în grupul nostru. Scopul este primul loc și atingerea playoff-urilor pentru a intra în grupa superioară. Isabella Shinikova este, de asemenea, în echipă. Căpitanul este Dora Rangelova.

Astăzi echipa noastră merge împotriva echipei Serbiei, care astăzi a câștigat 2: 1 împotriva gazdei Estonia.