Publicitate

Călăul Mării Negre a intrat în grupele Ligii Europa după penalizări

Ilustrație: Bulfoto

intrat

Dinamo Minsk, care a eliminat Marea Neagră în rundele preliminare ale Ligii Europa, se califică pentru faza grupelor turneului. Succesul pentru echipă a venit foarte greu, deoarece Dynamo a trebuit să treacă prin ruleta penalizărilor pentru a elimina Salzburgul austriac, a raportat gong.bg.

În timpul regulat și prelungirile meciul s-a încheiat cu un scor de 2: 0 în favoarea gazdelor din Salzburg, dar după succesul din primul meci al Dynamo cu același rezultat, meciul a intrat în prelungiri.

În cele 30 de minute suplimentare, ambele echipe nu au reușit să surprindă, deși Salzburg a fost pe echipa insistentă pe tot parcursul meciului. În mai mult de 120 de minute de joc, dinamoviștii au făcut un singur șut precis în ușa austriecilor.

Cu toate acestea, la lovitura de pedeapsă, echipa din Minsk a fost mult mai concentrată și nici măcar nu a trebuit să execute toate cele cinci penalty-uri. Jucătorii de la Salzburg au ratat trei dintre cele cinci ocazii de gol, în timp ce oaspeții au tras inexact o singură dată.

Astfel, după 3: 2 la penalty-uri, călăul Mării Negre va juca în faza grupelor din Europa League.

Într-un alt meci din playoff-urile decisive pentru a intra în grupele Ligii Europa, Legia Varșovia a câștigat cu 3: 2 față de Zorya Luhansk din Ucraina.