campioana

Dynamo (Brest) a câștigat cu 2: 1 față de Dynamo (Minsk) în ultimul meci din runda a 8-a a campionatului din Belarus. Campionii au început noul sezon ezitant, dar treptat prind avânt. În runda anterioară, au învins-o pe Belshina cu 3-0, iar astăzi au reușit, deși cu dificultate, cu capitala Dynamo, care are probleme serioase și este aproape de zona retrogradării.

Gazdele de la Brest au preluat conducerea în minutul 5 cu un autogol al lui Carlo Brucic. La jumătatea reprizei, vedeta Artyom Milevsky i-a trecut lui Denis Laptev, care nu a reușit să se ridice la 2-0. În contraatac, Danilo a primit o pasă bună, a intrat în suprafața de pedeapsă și l-a depășit pe Ignatovic pentru 1: 1.

Este o victorie! Câștigăm în derby! pic.twitter.com/MW0mGAsgoV

- FC Dynamo Brest (@dynamobrest) 10 mai 2020.

La începutul celei de-a doua reprize, Laptev a sărit cel mai mare din suprafața de pedeapsă și a redat conducerea lui Dynamo (Brest). În mod curios, jucătorul cu numărul 51 a marcat în minutul 51. Gazdele și-ar fi putut face victoria mai convingătoare, dar mai multe dintre atacurile lor bune s-au încheiat cu lovituri inexacte.

În clasament Dynamo (Brest) se află deja pe locul 6 cu 13 puncte. Liderii sunt BATE Borisov și Slutsk cu câte 16 puncte, urmat de Torpedo (Zhodino), Isloch și Energetik-BSU cu câte 15 puncte.