Cuplul bulgar în dansuri latine Bozhidar Elkin și Elena Dumanova sunt printre cei mai buni din America.

bulgar

În acest weekend au câștigat primul loc la prestigiosul MichiganDanceChallenge din Michigan. Cuplul a câștigat aurul la categoria - Professional RisingStarLatin (Professionals Latina Rising Stars) și s-a clasat pe locul al doilea în programul final de emisiuni, categoria GrandChakument Professional unde a concurat cu toți campionii pentru seară. Performanța lor excelentă le-a asigurat participarea la una dintre cele mai puternice finale de dans latin din America la categoria „Professional OpenLatin”.

Bozhidar Elkin și Elena Dumanova pentru a doua oară sunt în fruntea categoriei - Profesioniști Latina RisingStarLatin. Au câștigat primul loc și anul trecut în Cleveland, Ohio ClevelandDanceSportChallenge.

Cuplul a fost printre cei mai buni din Bulgaria. Sunt campioni naționali ai țării noastre pentru 2016, au cucerit în repetate rânduri nu numai podiumurile naționale, ci și cele internaționale. În plus față de primele două locuri în categoria Profesioniștilor Latin Rising Stars, printre cele mai semnificative realizări ale lor se numără și cele trei locuri secundare câștigate la concursurile „Constitution State DanceSportChakuments”, „American StarBallChakuments” și „King'sBallDanceSportcompetition”, precum și două locuri treiCampionatele Golden StarDanceSportCha "și" FloridaSuperstars 2018 ".

Aceștia sunt, de asemenea, finaliști la cele mai mari și mai prestigioase competiții din Statele Unite: EmpireDanceChapetition, OhioStarBall și New YorkDanceFestival. În 2017, Elena Dumanova, care este din Bansko, a devenit campioana națională a Americii. La Campionatele Naționale FredAstaire de la Orlando, unde concurează cu colegul și prietenul său Alberto Cortes a câștigat aurul la categoria Professional BronzeandSilverClosed American Rhythm.