știrilor

Maria Șarapova a apărut din nou în știrile sportive centrale, dar de data aceasta comentariile despre ea nu sunt deloc roz.

Acuzațiile de sportivitate slabă „plouă” literalmente peste capul tenismenei după ce ea a stat mult timp în baie în timpul meciului împotriva lui Ashley Barty la „Australian Open”.

Barty, în vârstă de 22 de ani, a aruncat în aer publicul de la Rod Laver Arena după ce a pierdut primul set cu 6-4 înainte de a domina al doilea cu 6-1. Înainte de începerea celui de-al treilea set, Șarapova a părăsit terenul și nu s-a mai întors timp de 8 minute. Acest lucru a provocat cu siguranță nemulțumire în rândul fanilor, iar comentariile rău intenționate despre rus nu au lipsit.

Mulți au acuzat-o că a încercat să facă trucul doar pentru a opri „impulsul” lui Barty pentru a câștiga. Fanii tenisului sunt de părere că Sharapova s-a ascuns în baie pentru a-și distrage adversarul.

La conferința de presă de după meci, jucătoarea de tenis era vizibil de prost dispusă.

Întrebat dacă „boom-ul mulțimii i-a afectat în vreun fel performanța în meci?”, Rusa s-a împiedicat și a răspuns cu o întrebare: „Ce vrei să spui prin această întrebare? Cred că aceasta este o întrebare stupidă”.

Cu toate acestea, Sharapova nu a fost cruțată și a urmat o întrebare, care a înfuriat-o și mai mult. Un jurnalist și-a permis să o întrebe dacă faptul că nu mai ia drogul interzis meldonium nu a fost motivul pentru forma ei mai slabă. Ea nu a răspuns. Amintiți-vă că rusoaica a luat meldonium timp de un deceniu.

„Mai aveți o întrebare?”, Se răsti din nou jurnalista blondă.

Însuși Barty a spus că nu are nicio problemă cu pauza lungă pe care Sharapova a luat-o în timpul meciului.

"Trebuia doar să o aștept. Știu că joacă după regulile care sunt în reguli", a continuat ea.

"Face parte din joc, ai dreptul la o pauză în baie în timpul unui meci", a încercat Barty să fie delicat.