Ultima Cupă UEFA din istorie a mers în orașul ucrainean Donetsk.

ultima

Șahtiorul l-a învins pe Werder Bremen cu 2-1 în finala disputată în partea asiatică a Istanbulului. Din sezonul viitor, turneul Cupei UEFA va fi înlocuit cu un nou turneu - „Europa League”.

Aceasta este a doua schimbare de nume din cea de-a doua cea mai puternică competiție de cluburi de pe Vechiul Continent. A început în 1955, dar și-a anunțat primul câștigător abia în 1958 - „Barcelona”. În 1971, turneul a devenit Cupa UEFA, cu primul câștigător al trofeului echitabil și ultimul - „Leeds”, jucând un meci special câștigat de catalani.

Pentru prima dată un club ucrainean a câștigat un trofeu european. De două ori, acum dispărutul câștigător al Cupei, a câștigat Dynamo (Kiev), dar în calitate de reprezentant al statului dispărut al URSS.

În absența celei mai mari vedete a lui Werder Bremen, brazilianul Diego, pentru care acesta este poate ultimul meci internațional pentru „verzi și albi”, antrenorul șahhtarului Mircea Lucescu a eliberat cinci dintre compatrioții săi în formația de start împotriva a doar trei ucraineni. Au fost doi dintre sud-americani care și-au asigurat victoria.

În minutul 25 al lui Shukrü Saraçoğlu, Luis Adriano a deschis scorul alunecând între doi fundași și marcând peste capul portarului Tim Wiese. Golul victoriei din minutul 7 al primei prelungiri după o greșeală a aceluiași Wiese a fost marcat de Jadson, care a fost anunțat și ca jucător al meciului. Un brazilian, Naldo, a marcat și pentru Werder Bremen dintr-o lovitură liberă directă după o intervenție comică a portarului ucrainean Andriy Pyatov.

Unul dintre cei mai fericiți oameni de pe stadion a fost proprietarul lui Șahtior, Rinat Akhmetov. A primit o medalie și a ridicat cupa cu jucătorii și antrenorul, apoi s-a aliniat pentru o fotografie comună.

O pisică cenușie s-a distras puțin de la ceea ce se întâmpla pe teren. Animalul s-a plimbat pe iarbă, apoi a sărit pe unul dintre panouri și s-a strecurat între fotografi.

Președintele Ucrainei Vladimir Iușcenko a fost, de asemenea, în tribune. După meci, s-a dovedit că a prezis o victorie pentru compatrioții săi cu 2: 1, dar a cerut ca acest lucru să fie anunțat abia după final.

Victoria din turneul UEFA îi dă dreptul lui Șahtior să joace în meciul pentru Supercupa Europei. Va avea loc la sfârșitul lunii august, iar rivalul va fi „Manchester United” sau „Barcelona”.

Altele din fotbal

Nuno Reish de la Levski în Australia

Fostul fundaș al Levski, Nuno Reish, a semnat un contract de 3 ani cu Melbourne City, în Australia. A părăsit-o pe Levski în martie, când campionatul a fost suspendat

Nasiru Mohammed și-a redus salariul la 15.000 de euro

Fostul căpitan al echipei naționale a Ghana sub 17 ani Nasiru Mohamed și-a redus salariul pentru a rămâne în „Levski”, relatează exclusiv GHANASoccernet.com

Rezultatele etapei 16 în Bundesliga și clasament

Rezultate Cupa Spaniei și Supercupa

Ronaldo conduce 11: 3 la Messi în cartonașele roșii (Grafică)

Lionel Messi este amenințat cu un meci de 4-12 care ar putea să-l despartă de Barça după ce a fost expulzat în finala Supercupei Spaniei împotriva Athletic (Bilbao)