Tinerii sabri bulgari au câștigat două medalii de aur și una de argint la turneul cadet pentru Cupa Europei, care a avut loc în capitala României, București.

argint

Medalii de aur pentru bulgari la turneul „Sabia lui Etropolski”

Băieții noștri au învins echipa puternică a Ungariei în finala echipei

În prima zi, Todor Stoychev a triumfat în cursa individuală. În competiția a 107 sabii din 12 țări, jucătorul clubului „Svechnikov” a înregistrat cinci victorii și o singură pierdere în grupe, iar în eliminări a jucat strălucit. Pentru a intra în top 32, l-a învins pe Mateo Migilacio din Italia cu 15: 9. În lupta pentru intrarea în 16, l-a învins pe Timur Terzi din Ucraina cu 15: 5, în disputa pentru primii 8 l-a învins pe David Frumgadts din Israel cu 15: 8, iar următoarea luptă a câștigat-o cu 15:10 împotriva lui Mateo Bujiali din Italia. În semifinale, Todor l-a înfruntat pe Paul Jacob din România și a ajuns în finală după un joc extrem de puternic și o victorie cu 15: 5. În finală, bulgarul a dominat și a luat aurul după 15: 7 împotriva Andrei Minhea din România. Astfel, în doar o săptămână, Stoychev a înregistrat a doua victorie pentru Cupa Europei, după triumful de sâmbătă trecută în „Sabia lui Etropolski” de la Sofia.

Duminică, cadeții noștri au câștigat primul loc ca echipă, iar Beloslava Ivanova a câștigat medalia de argint în rândul cadeților.

Pavel Pavlov, Todor Stoychev, Angel Valkov și Georgi Zlatarov au ieșit pe pistele din București pentru prima echipă a Bulgariei. Au câștigat o competiție de 21 de echipe. În prima rundă sabiile noastre au învins Ucraina cu 45:42. În meciurile pentru a intra în semifinale, băieții noștri s-au confruntat cu Spania și au câștigat din nou, de data aceasta cu 45:41. În semifinale, Bulgaria a jucat împotriva echipei puternice a Turciei și a câștigat convingător cu 45:38. În finală, băieții noștri au intrat într-o luptă cu echipa de acasă și au rămas în urmă în rezultat până la ultima luptă -37: 40. Ultimul pe pistă a venit câștigătorul cursei individuale sâmbătă Todor Stoychev și după un joc strălucit nu numai că a ajuns din urmă cu echipa noastră, dar a adus și victoria Bulgariei cu 45:43.

La cadeți au participat 116 sportivi din 14 țări. În grupele Beloslava Ivanova a înregistrat trei victorii și două înfrângeri, iar pentru a intra în primele 64 de victorii Kristina Drahoradova din Cehia cu 15: 7. În runda următoare, bulgara a câștigat cu 15: 6 față de Magdalena Munteanu din România. Pentru a intra în locul 16 Beloslava a câștigat împotriva Robertei Ciobanu din România cu 15: 6 și pentru a intra în top 8 - împotriva Alexandrei Bondar din Ucraina cu ora 15:14. În meciul următor, pentru a juca în semifinale, spada noastră a câștigat cu 15: 7 împotriva Teodorei Neagu din România. În semifinale, Beloslava s-a confruntat cu Yarmour Erdagli din Turcia și a câștigat cu 15:14. În finală, jucătorul CSKA a ieșit împotriva Zo Victoria Papaya din Ungaria și a pierdut cu 12:15.

Victoria Shavarsh, care a terminat a zecea, Gabriela Zaharinova - 22 și Kalina Atanasova - 32 au evoluat foarte bine.