Favorita de a câștiga Marele Premiu al Qatarului în MotoGP, Andrea Dovizioso a fost la înălțimea așteptărilor și a câștigat prima rundă a sezonului 2018 în cea mai înaltă clasă de motociclism. Cu bicicleta sa Ducati, italianul nu i-a permis lui Mark Marquez (Honda) să înceapă anul victorios și l-a lăsat pe locul doi cu doar 0,027 secunde înapoi, în timp ce veteranul Valentino Rossi (Yamaha) a terminat pe locul trei după 22 de tururi.

dovizioso

Ioan Zarco, care a început în pole position cu un satelit Yamaha, a ocupat prima poziție pe cea mai mare parte a distanței cursei, dar în faza finală viteza lui a început să scadă și a fost depășit de un număr de piloți, astfel încât să poată termina doar Al optulea.

Talentul Suzuki, Alex Rins, care s-a bucurat de o mare performanță înainte de accident, și coechipierul lui Dovizioso, cel mai de succes pilot din Qatar, Jorge Lorenzo, au suferit incidente.

Trio-ul condus de Zarko, Marquez și Petrucci a început bine, dar și-a păstrat pozițiile în primul tur sub iluminarea artificială a pistei qatare „Losail”. Valentino Rossi a făcut, de asemenea, un start excelent și a avansat patru poziții, intrând în top 4. Între timp, Dovizioso a ales să încetinească la start și a rămas al optulea după amestecul inițial.

În al treilea tur, Marquez și Zarco au schimbat prima poziție pentru prima dată, dar în câteva secunde francezul a preluat din nou conducerea. Puțin mai târziu, Valentino Rossi l-a depășit pe Petrucci. După alte două viraje, Doctorul a făcut o manevră reușită și a reușit să-l treacă pe Marquez. După aceste ture inițiale, diferența de timp a primilor zece piloți a fost minimă.

În afara primelor 10, însă, Lorenzo (al 11-lea) și câștigătorul de anul trecut la Qatar Maverick Vinales (al 13-lea) se luptau la acea vreme. Printre piloții din fabrică s-a numărat începătorul Franco Morbidelli într-un satelit Honda.

După al optulea tur, Dovizioso și-a început atacul. Marquez și Dovi l-au depășit pe Valentino, iar ulterior au schimbat poziții în favoarea italianului. Ritmul său a început treptat să se îmbunătățească decât cel al liderului Zarko.

În turul 12, talentatul Alex Rins s-a prăbușit din poziția a șasea într-o încercare de a-l depăși pe Petrucci și s-au auzit strigături puternice din garajul Suzuki. O clipă mai târziu, pe rândul 5, Lorenzo a avut și el un accident.

În turul 14, fiecare dintre primii 7 a reușit încă să lupte pentru victorie, ceea ce vorbește despre o forță destul de uniformă în campionat.

În turul 18, Zarco a fost depășit de Dovizioso și Marquez, iar mai târziu de Valentino. Între timp, puțin mai în spate, Vinales și-a îmbunătățit performanța și a înregistrat unele dintre cele mai rapide ture personale, terminând pe locul opt.

În turul 20, Zarko a fost deja trimis pe locul opt. Cu câteva secunde înainte de pavilionul în carouri, Marquez a încercat un ultim atac, dar Davicioso a reușit să rămână concentrat și a înregistrat a noua victorie a carierei sale, câștigând ultimele opt la unu în ultimele 21 de curse.

Lupta dintre cei doi piloți de astăzi a amintit puternic de duelul pe care l-au avut în 2017 pentru titlul câștigat de Marquez în ultima rundă de la Valencia.