Au participat recordul a peste 160 de sportivi de elită din Bulgaria și din străinătate

bulgar

Turneul internațional puternic de triatlon "Cupa Plovdiv - TriExtreme" s-a încheiat cu dublu succes bulgar. Într-o competiție acerbă, naționalul Ivo Iliev a câștigat competiția din categoria "Elite" pentru bărbați și a câștigat meritat marea cupă aurită din Plovdiv. Tânărul de 35 de ani din Pleven a aplicat tactici excelente de-a lungul traseului clasic al distanței olimpice de 1500 de metri înot, 40 km cu bicicleta și 10 km alergare, și-a distribuit cel mai bine forțele și a câștigat astfel medalia de aur cu un timp de 2 ore și 4 secunde. În al doilea rând a fost reprezentantul "TriExtreme" Dimitar Genov, iar al treilea - rezidentul din Sofia, Valentin Kirov, care a ieșit primul din înot, dar a rămas în urmă în alergare.

Pentru femei, gazdele din „TriExtreme” din Plovdiv au avut multe motive să se bucure după ce titlul de campion a fost câștigat de Lilyana Boneva. Femeia din Plovdiv a fost cea mai bună la distanță olimpică și nu a lăsat nici o îndoială în clasa ei, depășind pe mulți dintre cei mai buni triatleti masculini în finală. Pe distanța scurtă de 750 de metri înot - 20 km cu bicicleta - 5 km alergare - Andrey Srandev din Sofia a devenit primul, participantul la viitoarele Jocuri Olimpice de Tineret Borisla Palashev a fost al doilea, iar Stilian Dechev din „TriExtreme "a fost al treilea.

Printre juniori și primele locuri s-au luat Lyubomir Germanov și Victoria Stoynova de la SC „Champion” - Pazardzhik, iar printre cei mai mici - copii născuți în 2009 câștigătorii au fost macedoneanul Mario Brezovski și Stella Grancharova, în vârstă de 9 ani, de la SC „TriExtreme” . În ștafete câștigătoarea a fost echipa SC "Palashevi" din Pazardzhik, care a câștigat primul loc în competiția a 15 echipe.

A devenit o competiție foarte puternică și foarte competitivă, iar organizația era la un nivel înalt. Aceasta este părerea participanților și a oaspeților, iar această evaluare este foarte obligatorie pentru noi. În mod curios, la concurs a participat și Nikolay Kirov, de 5 ani, din Sofia, care a fost premiat de fostul național Boris Tanev pentru cel mai tânăr participant, a comentat antrenorul principal al „TriExtreme” Daniela Kamburova - Alexandrova, principalul organizator al turneu.

Cea de-a opta ediție a „Cupei Plovdiv-TriExtreme” se poate lăuda cu o masă record - peste 160 de triatleti de elită din Bulgaria și din străinătate s-au aflat la start. Pe lângă cei mai buni triatleti bulgari, printre participanți s-au numărat și triatletați proeminenți din Ungaria, Rusia și Turcia., Grecia, Serbia și Macedonia: Fondul de premiere al turneului internațional „Cupa Plovdiv - TriExtreme” din acest an a depășit 4.500 BGN.