Într-un meci amânat din etapa a 23-a din Premier League rusă Dynamo (Moscova) a câștigat cu 2-0 ca invitat Krasnodar și s-a impus pe locul șase în clasament.

dynamo

Gazdele au șansa de a muta Lokomotiv (Moscova) din poziția a doua și asta înseamnă că „căile ferate” vor juca direct în grupele Ligii Campionilor. Krasnodar va încerca în continuare să-și păstreze avantajul de 2 puncte față de CSKA (Moscova) și să termine pe locul trei.

Momentul cheie în meciul de astăzi a fost cartonașul roșu al portarului de acasă Matvey Safonov în minutul 17. Și-a părăsit suprafața de pedeapsă pentru a îndepărta mingea, dar a întârziat și l-a faultat pe Vyacheslav Grulov, iar arbitrul Mikhail Vilkov nu a ezitat să-l trimită să se scalde prematur.

Cu un om mai puțin, a devenit foarte dificil pentru Krasnodar, deși înainte băieții lui Segey Matveev aveau stăpânire. În minutul 26, Grulyov a tras puternic, mingea s-a abătut ușor de la picioarele lui Egor Sorokin și l-a înșelat pe gardianul de rezervă Denis Adamov.

Bulls au încercat să ajungă cel puțin la egalitate și au avut mai multe ocazii de egalare, dar nu au profitat de ele. În timpul adăugat, Joaozinho a sigilat cele trei puncte pentru Dynamo cu un gol frumos împotriva fostei sale echipe.