Bulgarul a luat două seturi, dar nu a reușit să-l învingă pe Rafael Nadal

Rafael Nadal l-a învins pe Grigor Dimitrov și s-a calificat în finală al Australian Open. Meciul disputat a durat aproape cinci ore cu rezultate 6: 3, 5: 7, 7: 6 (5), 6: 7 (4), 6: 4.

battle

Rafael Nadal a luat primul set, Grigor Dimitrov a reușit să lupte și a luat al doilea set, al treilea set a fost din nou pentru Nadal, iar Grigor a câștigat în setul al patrulea. Cu victoria din setul cinci, Nadal și-a asigurat locul în finală. Acolo îl va înfrunta pe Roger Federer.

„Este greu să descrii emoțiile. Grigor a jucat uimitor, a fost un meci grozav. Mă simt foarte fericit că fac parte dintr-un astfel de meci. Publicul a fost uimitor. Vă mulțumim pentru sprijinul acordat în ultimele două săptămâni. "Acest lucru a fost spus de Rafael Nadal după victoria sa asupra lui Grigor Dimitrov, scrie BGNES.

„Când lucrezi din greu și ai momente grele, ca anul trecut pentru mine, este greu să revii la un nivel bun. Nu am visat niciodată că în cel de-al doilea turneu al anului voi ajunge la finala Australian Open ”, a spus Nadal.

Până acum, cei doi au avut 8 jocuri. 7 dintre ei se termină în favoarea spaniolului, dar ultima întâlnire - în toamna de la Beijing, aduce victoria lui Grigor.

Spectatorul nostru Julieta Peeva ne-a trimis imagini din meci, le vedem aici:

Fanii lui Grigor Dimitrov s-au adunat la Sofia pentru a urmări împreună meciul împotriva lui Rafael Nadal. Vedeți cum au comentat primele minute ale meciului aici:

După ce a eliminat numărul 11 ​​din lume - David Goffen, Grigor Dimitrov s-a calificat în semifinalele „Australian Open”. Cu toate acestea, este posibil ca cei doi să se întâlnească din nou pe teren, și foarte curând - la turneul de tenis de la Sofia. „Garanti Koza Sofia Open 2017” va avea loc în perioada 5 - 12 februarie în sala „Arena Armeec”. Site-ul gong.bg este partener media al evenimentului.

În afară de Goffen, publicul bulgar îl va putea vedea și pe Dominique Thiem, care a pierdut în optimile de finală de la Melbourne în fața belgianului.

Printre vedetele care vor veni la Sofia se numără Roberto Bautista Agut și sârbul Viktor Troitsky.

Primii participanți la turneu sunt așteptați să sosească vineri. Tragerea la sorți va avea loc sâmbătă, 4 februarie, la ora 15. Așa-numita petrecere a jucătorilor va avea loc luni, reunind toți jucătorii și echipele lor. Fondul de premiere al turneului este de aproape 500.000 de euro. Câștigătorul va adăuga 250 de puncte activului său.