apărător

Spartak (Moscova) a obținut a treia victorie consecutivă ca invitat în Premier League rusă și continuă să împartă primul loc în clasament cu campioana Zenit. Moscoviții s-au impus cu 2: 0 în timpul vizitei lor la Tambov, iar fundașul brazilian Ayrton a devenit un erou, marcând ambele goluri pentru echipa lui Domenico Tedesco.

Fundașul stâng a deschis scorul în minutul 75, iar în al 84-lea a confirmat succesul echipei capitalei. Gazdele aproape că nu au amenințat ușa lui Alexander Maksimenko și cu un avantaj de 7 puncte sunt puțin peste zona retrogradării.

Alexander Kokorin a început pentru prima dată ca titular pentru Spartak, dar nu a impresionat, iar după meci Tedesco a recunoscut că atacantul nu este încă în formă optimă. Fundașul Andrei Eshchenko a apărut în joc după pauză pentru meciul său numărul 200 cu echipa marelui maestru rus.

În prima repriză, cele două echipe au schimbat un fascicul prin Guram Tetrashvili și Kokorin. Spartak avea alte poziții, dar le lipsea.
Oaspeții au continuat să fie mai insistenți și Jordan Larson a șutat într-o ieșire de la câțiva metri, și nu la mult timp și Ezekiel Ponce a ratat un gol.

Cu un sfert de oră înainte de final, un fericit ricoșat a deviat mingea către Ayrton, care a lovit-o sub transversală cu un șut puternic. În minutul 84, brazilianul a șutat puțin stângaci de la marginea suprafeței de pedeapsă, dar portarul lui Tambov Nikita Chagrov nu a evaluat bine situația și mingea a fost din nou în ușa sa.