Real Madrid a înregistrat o victorie clasică cu 3-0 asupra Valencia în ciocnirea dintre cele două echipe din etapa a 29-a din La Liga. Baletul Alb a decis totul în a doua repriză, când au căzut toate cele trei goluri din meci. Karim Benzema a marcat două dintre goluri în minutele 61 și 86, iar Marco Asensio a marcat și în minutul 74. Oaspeții pot regreta că în prima repriză golul lor a fost anulat din cauza unei ambuscade de discuții, iar înainte au lovit o bară.

regiune

Zinedine Zidane a ales Courtois sub cadru și Carvajal, Varane, Ramos și Mendi în apărare. Modric, Casemiro și Kroos încep în mijlocul terenului, iar Hazard, Valverde și Benzema vor juca în pozițiile din față.

Albert Celades pariază pe Silesen la ușă și în apărarea ta, Guillaume, Mangala și Gaia. Parejo și Kondogbia vor fi în mijlocul terenului, iar Torres și Soler vor acționa pe aripi. Rodrigo și Gomez încep atacul.

Gazdele au început puternic și în minutul 4 Casemiro a făcut un șut în contururile ușii, dar Jasper Silesen a prins cu încredere.

În minutul 11 ​​Tony Kroos a tras la ușa vizitatorilor, dar din nou Silesen nu a fost greu.

Un minut mai târziu, însă, a venit cea mai bună ocazie pentru gazde până acum. One Hazard a fost adus față în față cu portarul, dar nu a reușit să-l depășească.

Totuși, Valencia a fost și ea aproape să deschidă scorul în minutul 14 când au organizat un contraatac, Rodrigo Moreno a fost adus în spatele apărării și a fost tras în bara transversală.

Cu toate acestea, Real a continuat să fie mai activ și a tras la poarta lui Silesen cu fiecare ocazie. În minutul 17, Casemiro a reușit-o, dar din nou în mâinile portarului.

În minutul 21, „Liliecii” au reușit să înscrie un gol, care însă nu a fost numărat după intervenția VAR. Rodrigo Moreno a primit o pasă superbă de la Carlos Soler și a trimis mingea în poartă. După o analiză îndelungată a situației, arbitrul a decis că golul nu va fi numărat, deoarece în pasul lui Rodrigo Maxi Gomez a fost în calea mingii și a afectat jocul, dar a fost în ambuscadă.

Real a avut o altă ocazie bună în minutul 29, când Carvajal s-a alăturat atacului și s-a confruntat cu Silesen, care a făcut o altă salvare importantă.

În minutul 44, Thibaut Courtois a trebuit să facă o salvare extraordinară după un șut de la distanță al lui Geoffrey Condogbia.

În ultimele minute ale reprizei, Kazemiro și Hazard au testat vigilența lui Silesen, care a fost din nou stabil sub cadru.

Baletul Alb a avut și prima ocazie la începutul celei de-a doua părți. În minutul 57 gazdele au organizat un atac de viteză, care s-a încheiat cu un șut puternic pe terenul lui Federico Valverde, dar din nou Silesen a fost stabil sub cadru.

Patru minute mai târziu, rezultatul a fost descoperit. Real a profitat de o greșeală a oaspeților în aducerea mingii și a organizat un contraatac, Eden Hazard a schimbat pase cu Luka Modric, apoi a reușit să-l aducă pe Karim Benzema, care a rămas față în față cu portarul nu a greșit pentru 1: 0.

În minutul 65, Luka Modric a șutat de la distanță și Silesen a salvat din nou.

În minutul 74, presiunea gazdelor a dus la un al doilea gol. Ferlan Mendy l-a învins pe Daniel Vas și a centrat din contur pe Asensio, care a prins mingea în ușă pentru 2: 0.

Tony Kroos a tras un fault periculos în minutul 85 și încă o dată Silesen a fost ultima barieră în fața porții.

În minutul 86, însă, olandezul nu a avut nimic de făcut. Karim Benzema a primit o pasă de la Asensio la marginea suprafeței de pedeapsă, printr-o singură atingere și-a eliminat portarul direct și cu o lovitură puternică de voleu în articulația porții pentru 3: 0.

Două minute mai târziu, oaspeții au rămas într-o linie redusă. Kang-In Lee a acționat prea agresiv și l-a lovit cu Sergio Ramos de mai multe ori în spate, pentru care a primit un cartonaș roșu direct.