Urali cu prima victorie la Tarkhanov

cska

CSKA (Moscova) l-a învins fără probleme pe Gazovik (Orenburg) cu 2-0 într-un meci din etapa a 16-a din Premier League rusă. Naționalul nostru Georgi Milanov a început ca titular pentru gazde și a rămas pe teren până la final. Un alt bulgar - Blagoy Georgiev, nu a jucat pentru oaspeți din cauza accidentării.

În minutul 25 Milanov a câștigat un penalty pentru moscoviți cu o centrare din stânga, care a fost oprită într-un mod ciudat cu mâna unui fundaș care a întors spatele la minge. Bibras Natho din „punct alb” a marcat cu 1: 0. În minutul 74 oaspeții au rămas cu un bărbat mai puțin din cauza celui de-al doilea cartonaș galben al fundașului central Dmitri Andreev. Doar cinci minute mai târziu, Milanov a asistat din nou la cel de-al doilea gol al „Armatei”. De data aceasta a centrat pe dreapta, fundașul a marcat, dar rezerva Sergei Ignashevich cu un șut îndepărtat din aer a întins plasa pentru 2: 0.

Într-un alt meci al rundei, Zenit a învins-o și pe Ufa cu 2: 0, întrucât golurile au venit în ultimele minute. Abia în minutul 84, Asel Witsel l-a adus pe Giuliano singur împotriva portarului și brazilianul a înscris de la distanță, iar după gol a căzut în genunchi și părea să se roage pentru victimele accidentului aviatic cu Chapecoense. În ultimul minut 93, Kerzhakov a dat drumul lui Kokorin, care a început aproape singur din centru prin apărarea lipsă a oaspeților și a alunecat în colțul din stânga jos pentru 2: 0.

Mai devreme astăzi, fostul antrenor al Slaviei, Alexander Tarkhanov, cu Uralii săi, l-a învins pe participantul la Liga Campionilor Rostov cu 1: 0. Steaua zambiană Chisamba Lungu a marcat singurul gol în minutul 38. Aceasta a fost prima victorie pentru Ural sub conducerea lui Tarkhanov de la a patra sa încercare.