1756

• A+
  • A−

maratonul

Un etiopian a câștigat cea de-a 32-a ediție a Maratonului de la Sofia. Samuel Demie a câștigat o luptă acerbă cu un atlet kenyan și a trecut linia de sosire mai întâi în 2:16:40.

Aceasta este, de asemenea, cea mai puternică realizare a prestigioasei competiții din 1957.

„Perseverență, perseverență, tactici”, acestea sunt lucrurile cheie pentru succesul etiopianului, a spus Demie într-un interviu acordat BNT HD imediat după cursă.

"Atmosfera a fost grea, a fost vânt, a fost cald, dar mi-am adunat forțele și am ajuns la victorie. Mi-a plăcut pista, orașul și oamenii. Aș reveni să alerg aici din nou anul viitor. problemă personală - o boală care m-a împiedicat să mă antrenez. pe deplin în ultimele zile ", a adăugat Demie.

Un copil cu o formă severă de paralizie cerebrală s-a alăturat maratonului în acest an. Acest lucru a fost posibil datorită unui cărucior special tras de mai mulți pasionați de alergare îmbrăcați în personaje populare de film - Superman, Spiderman, Batman și o broască țestoasă Ninja.