Fetele din "Dema" cu o medalie de bronz de la Campionatul de Stat pe echipe sub 12 ani

stat

Fetele SC „Dema” au terminat pe locul trei și au câștigat medaliile de bronz ale Campionatului de Stat de Tenis pe Echipe sub 12 ani, care s-a desfășurat pe terenurile BNTC. De asemenea, echipa băieților a evoluat foarte bine și a ocupat locul cinci în clasamentul final.

Echipa de fete a lui Denislava Glushkova, Elina Buyuklieva, Beloslava Chunchukova, Martina Saimenova și Andreya Yurukova împreună cu antrenorul Hristo Gruev a înregistrat trei victorii și o singură pierdere și a intrat în mod meritat în primele trei, iar prima rachetă Glushkova și-a câștigat toate meciurile.

În optimile de finală, Dema a câștigat Haskovo 2015 cu 3: 1, apoi a învins-o pe Albena (Plovdiv) în sferturile de finală cu 4: 1. În semifinale, echipa noastră a pierdut cu 1: 4 în fața echipei Christie (Dryanovo), care a câștigat apoi titlul de campionat. În meciul pentru locul al treilea împotriva lui Pleven 90, după schimbul individual de două victorii în meciuri, în perechile decisive Glushkova și Buyuklieva au învins pe Tsveta Radeva și Rositsa Dencheva cu 6: 3 6: 4 și au adus medaliile de bronz la Dema.

Pentru băieții George Lazarov, Julian Kolev, Petar Genchev, Alexander Vassilev și Daniel Ivanov împreună cu antrenorul Katya Brezina au înregistrat, de asemenea, trei victorii și o singură pierdere și au terminat pe onoratul loc al cincilea din cele 20 de echipe participante. În prima rundă, Dema l-a învins pe SD Ruse cu 4: 0, apoi a pierdut în fața campioanei Chernomorets (Burgas) cu 1: 4 și a obținut victorii dificile cu 3: 2 asupra Albena (Plovdiv) și Levski (Sofia) în meciurile pentru distribuirea locuri.de la a cincea la a opta.

Cupa pentru locul trei și medaliile de bronz au fost acordate fetelor de căpitanul echipei naționale pentru bărbați pentru Cupa Davis Todor Enev și de sportivii din echipa Dimitar Kuzmanov și Alexander Lazarov - care este și din Dema.