Singurul bulgar din tenisul de elită Grigor Dimitrov a pierdut în fața lui Marton Fuchovich cu 5: 7, 6: 4, 2: 6 în 2 ore și 26 de minute de joc în runda a doua a turneului Masters Series de la Cincinnati, care se joacă în New York din cauza noii pandemii de coronavirus.

pierdut

Grisso s-a confruntat cu acest adversar pentru prima dată în carieră și l-ar fi putut elimina în două seturi, dar în cele din urmă epuizarea fizică și norocul adversarului s-au dovedit a fi decisive pentru rezultatul final.

Practica de joc a maghiarului l-a ajutat și el, întrucât a jucat două meciuri de calificare și altul în prima rundă, în timp ce pentru Dimitrov a fost doar al doilea meci oficial de la sfârșitul lunii februarie.

Numărul mare de greșeli neprovocate a cântărit foarte mult, la fel ca și neconcordanța din primul serviciu al lui Grigor, dar în alte circumstanțe Fuchovich nu ar fi avut un astfel de succes cu șuturile riscante care acum au invariabil prins linia. Plasa i-a venit, de asemenea, în ajutor în momente convenabile, iar în setul al treilea bulgarul nu avea nicio rezervă fizică pentru a continua să urmărească victoria.
Grigor repornește cu o victorie excelentă (video)
Într-un meci din runda a doua a seriei Masters Western & Southern Open, singurul bulgar din elita mondială a tenisului va concura cu calificatorul maghiar Marton Fuchovich, împotriva căruia nu a mai jucat până acum. Meciul a fost mutat de la Curtea №10 la 11.

PRIMUL SET

Grigor a început destul de neconvingător și și-a pierdut primul joc de serviciu la 15, iar apoi ungurul a reușit să consolideze progresul la 30. Dimitrov a găsit încă un ritm puțin mai bun în următoarele minute și a câștigat următoarea sa pasă pentru a reduce diferența în rezultat, dar mai avea nevoie de o pauză.

Două erori ale mâinii directe și două suturi nereturnate în corpul bulgarului i-au permis adversarului să tragă cu 1: 3. Grisso a marcat primul său as din dreapta de la egalizare pentru 30-15, iar apoi cu un atac bine condus pe net s-a încheiat cu un voleu. El a redus avantajul la 2-3 relativ repede, iar apoi pentru prima dată în meci a reușit să ia un avans de 0-30 după ce foreh-ul lui Fuchovich l-a înșelat de două ori. Cu toate acestea, o combinație minunată de revers a maghiarului a restabilit egalitatea și, ulterior, cu un as și o rețea de servicii, a tras jocul în favoarea sa.

Apărarea excelentă cu un backhand al maghiarului, plus două erori dintr-un forehand și un backhand de Dimitrov, au adus lucrurile la 15-40 și nevoia de a apăra o posibilă nouă descoperire. Este exact ceea ce s-a întâmplat după o altă viziune greșită a primei noastre rachete și întârzierea ei a crescut - 2: 5 Adevărata poezie de tenis a bulgarului, urmată de un câștigător retur dintr-o mână și o greșeală a adversarului a dus la șanse de a întoarce o descoperire și de la a doua încercare a reușit Grigor - 3: 5.

Într-un mod expres printr-un as, un kick-off nereturnat și o combinație de serviciu și un forehand câștigător l-au adus pe al 19-lea din lume cu un avans de 40-0. Au urmat două erori duble consecutive, dar rezultatul a fost redus la 4: 5.

Dimitrov a preluat conducerea cu 0-30 și a început să se inspire și să încerce diferite poziții atunci când a întâlnit al doilea serviciu al adversarului. Acest lucru l-a confuz pe Fuchovich, a cărui primă pasă nu a intrat, ceea ce a ajutat la sarcina jucătorului nostru de tenis și a dus la trei șanse consecutive de pauză. A doua posibilitate a dus la o egalizare completă a rezultatului la 5: 5.

În ciuda a două jocuri grozave, Grigor a trebuit să apere un punct de descoperire după câteva manevre elementare. Cu toate acestea, ungurul nu a fost nici el precis cu partea din față a rachetei și nu a putut profita de ea, dar la următoarea încercare a reușit, deoarece adversarul său a ratat un revers pe dreapta - 5: 6. Fuchovich a obținut rapid trei șanse să câștige setul ciudat și a profitat de al doilea pentru a lua parte cu 5: 7 în 50 de minute.

Datorită mai multor piese care ar ridica publicul în picioare, precum și jocurilor de serviciu luate în mod obișnuit, Grigor a preluat rapid conducerea cu 3: 0 la începutul setului următor. Dimitrov a arătat din nou ezitare în playoff-urile ulterioare, iar norocul lui Fuchovich în găsirea liniilor nu s-a oprit (fără a putea folosi Hawk-ay), ceea ce a dus la revenirea progresului - 3: 2.

Greșelile ridicole neprovocate ale bulgarului în jocul următor au devenit motivul pentru restabilirea remizei 3: 3. Maghiarul părea să se relaxeze complet pe teren și a început să pună și mai multă forță în șuturile sale, iar sentimentul de a prinde liniile din orice poziție i-a adus încredere suplimentară. Cu o astfel de manevrabilitate a asigurat două puncte de break, dar Grigor i-a neutralizat cu play-off-uri conduse inteligent, deși fără primul serviciu. Cu toate acestea, Fuchovic a profitat de a treia ocazie și a făcut o schimbare completă pentru 3: 4.

Două greșeli ale maghiarului și ale câștigătorului direct al lui Dimitrov au confirmat impresia că ambii jucători de tenis joacă la maree și joasă, iar rebreak-ul a venit rapid și cumva chiar logic - 4: 4. Relativ, Grigor și-a câștigat pasul și a preluat conducerea cu 5: 4, apoi cu 0-30. O revenire excelentă a oferit bulgarului două mingi de set, dar cu doi avanți riscanți, Fuchovich a găsit din nou liniile și s-a salvat. La a treia șansă, a venit rândul fileului să vină în ajutorul maghiarului și să-l țină în set, după care a ajuns la alte trei duze. A patra oportunitate de a termina partea a fost deja materializată de bulgar (dublă eroare a adversarului) și a egalat seturile - 6: 4 după un total de 1 oră și 39 de minute de joc.

SETUL TREI

În jocul 1: 1, Grigor a trebuit să apere un punct de revoluție, permițând o altă scădere momentană a jocului său după câteva lovituri consecutive grozave. În ciuda unei greșeli duble în momentul greșit, bulgarul și-a făcut față sarcinii și a preluat conducerea cu 2: 1.

Cu toate acestea, Fuchovich a revenit la jocurile riscante cu un succes incredibil și prinzând liniile, deoarece cu performanțele sale puternice l-a apăsat pe Dimitrov în mai multe cazuri și a profitat de inexactitățile sale pentru a face o descoperire pentru 2: 3. Primul serviciu al bulgarului a refuzat complet și printr-o dublă greșeală a permis o nouă pauză pentru 2: 5, deoarece epuizarea sa fizică era evidentă.

În cele din urmă, după aproape 2 ore și jumătate de joc, Grigor a pierdut în fața adversarului său maghiar.