Udinese i-a învins pe Nerazzurri cu 3-0, echipa lui Stramacioni a terminat meciul cu 10 oameni

15:21 | 6 ianuarie 2013.

inter

În prima lor întâlnire pentru 2013, echipa Andreei Stramacioni a arătat o lipsă de concentrare și a înregistrat destul de natural o înfrângere grea. Antonio di Natale a deschis scorul în minutul 63, iar un minut și jumătate mai târziu, Juan a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Cu un om mai puțin, oaspeții nu s-au putut opune „friulienilor” și cu un gol de Luis Muriel și al doilea gol al lui Di Natale în meci, absolvenții lui Francesco Guidolin au obținut un succes convingător.

Din cauza unei leziuni musculare, Diego Milito a renunțat din grupa Inter în ultimul minut. Astfel, Rodrigo Palacio și Diego Milito au început în față pentru Nerazzurri. Esteban Cambiaso a luat locul pedepsei Andrea Ranokia în centrul apărării.

Prima lovitură a meciului a fost făcută de Freddie Guarin în minutul 13, dar mingea a trecut pe lângă ușa lui Zeljko Birkic. La celălalt capăt al terenului, Luis Muriel și Antonio di Natale nu au reușit să-l împiedice pe Samir Handanovic cu primele lor lovituri la poartă.

În minutul 20, Maurizio Domizzi a făcut o lovitură inexactă, iar înainte Cambiaso a făcut același lucru. Patru minute mai târziu, Palacio a primit un cartonaș galben pentru simulare. Cassano l-a adus pe argentinian singur împotriva lui Berkic, dar după contactul cu Domitia, atacantul oaspeților a căzut în penaltyul adversarului. Repetările au arătat că sud-americanul a încercat cu adevărat să implore o penalizare.

În minutul 27, Di Natale a scuturat transversala cu o lovitură liberă puternică. Apoi Guarin și-a încercat norocul dintr-o lovitură liberă directă, dar a lovit peretele. La scurt timp, fără vârstă, Javier Sanetti a rupt pe dreapta, dar Danilo a blocat pasul fotbalistului în vârstă de 39 de ani.

Un minut mai târziu, Walter Gargano a șutat puternic de la marginea suprafeței de pedeapsă a adversarului, dar Berkic a executat un corner. Înainte de pauză, Di Natale a mai avut o șansă de a trage dintr-un fault, dar de data aceasta șutul veteranului a fost inexact. Șutul lui Giovanni Pasquale a fost, de asemenea, inexact, cu care s-au încheiat situațiile interesante din prima repriză.

Imediat după începerea celei de-a doua reprize, Jonathan a făcut o pasă incredibilă. Cassano s-a rupt la stânga, l-a găsit pe Palacio, care s-a întors spre brazilian. La distanță, fostul jucător de la Cruzeiro nu a putut găsi conturul ușii.

În minutul 55, Berkic a reușit să-l tragă pe Guarin, apoi a salvat un șut al lui Palacio. Jucătorii echipei Andrea Stramacioni și-au presat adversarul în căutarea unui gol. În minutul 63 Guarin l-a adus pe Palacio, dar atacantul a alunecat și nu a reușit să tragă.

În contraatac, Friulienii au preluat conducerea. Andrea Lazzari i-a dat o pasă excelentă lui Di Natale, care l-a învins pe fostul său coechipier Handanovic. Doar un minut și jumătate mai târziu, Nerazzurri au rămas cu zece oameni pe teren. Juan a comis un fault asupra lui Muriel, a primit al doilea cartonaș galben și a mers prematur la vestiar. În faultul care a urmat, Di Natale i-a creat din nou probleme lui Handanovic.

După cartonașul roșu, gazdele au jucat cu mare încredere și în minutul 70 doar intervenția strălucită a lui Handanovic a împiedicat Di Natale să dubleze scorul său în meci. Cinci minute mai târziu, Dusan Basta l-a condus pe Muriel, iar columbianul a marcat cel de-al doilea gol al campionatului din sezon.

Dar asta nu a fost tot. În minutul 79, Lazzari a avansat de la stânga și la centrat spre Di Natale, care nu a greșit - 3: 0 și Inter a început anul cu o pierdere grea. Udinese a egalat în puncte cu cealaltă echipă milaneză Milano.

Udinese - Inter 3: 0

1: 0 Di Natale 63
2: 0 Muriel 75
3: 0 Di Natale 79