Campionatul European a eșuat pentru noi

fără

Echipa bulgară a rămas fără o medalie din Campionatul European de judo pentru cadeți, care a avut loc la Tallinn (Est). Cei 12 participanți noștri au terminat cu două locuri cinci, câștigate de Betina Temelkova și Tsvetelina Tsvetanova.

Astfel, tradiția ca Bulgaria să câștige titlul de cadet a fost încălcată. În urmă cu un an, Temelkova a devenit campioana la categoria de până la 48 kg la campionatul de la Bar (Muntenegru), iar în 2011 Borislava Damyanova a câștigat aurul la 40 kg.

La Tallinn, Betina a înregistrat 2 victorii și 1 pierdere în grupa lor preliminară, iar în repechages au reușit să o învingă pe Salome Margiani din Georgia, a raportat viasport.bg. În disputa pentru medalia de bronz, Temelkova a pierdut în fața unui alt georgian, Mziya Beboshvili, și a rămas pe locul cinci.

Medaliata de bronz de la Bar 2012 Tsvetelina Tsvetanova a câștigat și a pierdut în grupa sa, în repechages a învins-o pe moldoveanca Anna Rotary, iar în disputa pentru locul trei a fost învinsă de Anik Norder din Olanda. Restul ideilor noastre s-au pierdut în primele lor întâlniri și au renunțat la cursă.