Sărbătorile campionatului de la tabăra Juventus sunt amânate! Bianconerii nu au reușit să-și asigure al nouălea titlu italian consecutiv, după ce au pierdut 1-2 în vizita la Udinese. Astfel, cu trei runde înainte de final, Torino are un avans de șase puncte față de Atalanta, pe locul doi.

vizita

Atalanta a ieșit din nou pe locul doi după o victorie minimă asupra Bologna

Luis Muriel a marcat golul victoriei

Echipa lui Maurizio Sari a preluat conducerea cu puțin înainte de pauză prin Matthias De Licht, dar „Bătrâna Doamnă” a revenit complet după pauză. Nestorovsky a egalat în 52, iar marele erou pentru „friulani” a devenit Seku Fofana, care după un mare raid individual a adus un succes de neprețuit pentru Luca Dotti și companie în lupta lor pentru mântuire.

Prima situație mai interesantă din meci a fost pentru oaspeți. Cristiano Ronaldo ar fi putut deschide scorul în minutul 27, dar șutul său de la marginea suprafeței de pedeapsă a trecut peste bara dreaptă.

Răspunsul lui Udinese nu a întârziat să apară. În minutul 35, suedezul Ken Sema a arătat o mare putere cu progresul său prin centrul terenului, dar ultima barieră înainte de poarta sa a fost numită Wojciech Szczesny.

Juventus a preluat încă conducerea în minutul 42. Matthias De Licht a devenit golgheterul surprinzător. Dar ce scop! Olandezul a tras o bombă puternică de la o distanță medie, care a explodat în colțul din stânga jos al Musso.

Roma a rămas la un pas de o schimbare împotriva lui Inter, „lupii” și-au luat rămas bun de la visul Ligii Campionilor

În mod dramatic 2: 2 între cei doi buni

La scurt timp după reluarea jocului, paritatea a fost restabilită. Ken Sema a creat din nou tensiune pentru „Bătrâna Doamnă”, apoi centrată pentru cea care s-a alăturat vitezei în câmpul Juventus - Nestorovsky. Nordul macedonean a țintit puternic cu capul și nu i-a lăsat nicio șansă lui Szczesny.

Senzația mare a venit în al doilea minut de timp adăugat. Juventus, deși nu a fost disperată, a încercat să își atingă obiectivul de campionat, dar în schimb a permis unul! Seku Fofana a atacat singur. Africanul a păstrat controlul evenimentelor, a strecurat elegant mingea între picioarele lui De Licht și, în final, l-a învins cu măiestrie pe portarul inamic pentru victoria 2: 1!

Inter a recâștigat locul doi după înfrângerea SPAL

Nerazzurri încă mai speră la un titlu

Juventus va avea o nouă șansă de a câștiga titlul în runda următoare. Apoi Sampdoria a vizitat Torino. Udinese are o gospodărie foarte importantă din Cagliari.

UDINEZ - JUVENT 1: 2

0: 1 De Licht (42 "), 1: 1 Nestorovski (52"), 2: 1 Fofana (90 + 2 ")