Pilotul echipei Plovdiv KA-2 Racing a terminat pe locul trei la Sofia

primul

Concurentul echipei KA-2 Racing Kamen Vassilev a terminat pe locul al treilea în runda a doua a campionatului național de automobile pe un traseu închis. Acest lucru s-a întâmplat astăzi la „Sofia Track”, care se desfășoară pentru al doilea an consecutiv după o pauză de zece ani. Acesta este primul podium pentru pilot în acest an. A terminat pe locul patru în cursa de deschidere.

Vassilev a început astăzi în cel mai bun mod. El a reușit să termine primul antrenament cu cel mai bun timp de 1: 15.973 minute, învingându-i pe Iliya Tsarski și Alexander Krastev, care au înregistrat a doua și a treia oară. Al doilea antrenament a fost bun și pentru pilotul de la Pazardzhik. În el a reușit să-și îmbunătățească timpul oprind ceasurile la 1: 14.559 minute, timp care i-a dat o a treia poziție de start pentru cursă. În fața lui erau doar Rumen Kirov și Konstantin Marshavelov.

La start, Vassilev a fost depășit de Plamen Kamburov, dar în prima tură și-a recăpătat poziția și chiar a urcat pe locul doi, după două eliminări consecutive ale lui Kamburov și Kirov, care au avut probleme cu tehnica. În a doua parte a competiției, Vassilev a fost depășit de Iliya Tsarski. Lupta dintre cei doi s-a încheiat după ce Tsarski a reușit să-l depășească în ultimul viraj U pe pistă. Astfel, Kamen Vassilev a terminat pe locul trei în cursa capitalei.

„Mi-a plăcut foarte mult traseul și dinamica zilei în general. Nu am avut probleme tehnice, echipa pregătise perfect mașina. Cred că pot spune cu siguranță că astăzi a fost cea mai bună călătorie a mea. Astăzi a fost multă luptă și tensiune ”, a împărtășit pilotul după cursă.

Cu acest podium Vassilev urcă pe poziția a doua în clasamentul general al seriei „maxi”, iar în fața lui este doar coechipierul său în echipa de curse KA-2 Konstantin Marshavelov.
Și în această cursă KA-2 Racing Team a câștigat primul loc în clasamentul pe echipe, după ce a făcut același lucru la „Eneos Track”, care a fost prima rundă a campionatului.

Kamen Vassilev va participa la următoarea rundă a 3-a a campionatului, care va avea loc săptămâna viitoare la „Stara Zagora Track”.