karateka

Cetățenii bulgari de karate câștigă 4 medalii, inclusiv o aur, la Cupa Mondială de tineret Karate 1 din Croația.

Evenimentul este organizat și ținut anual de Federația Mondială de Karate/WKF /. Liga "Karate 1" include competiții cu o competiție excelentă și un rating mondial ridicat. Au participat 639 de karateka din 34 de țări de pe toate continentele.

Competiția a fost precedată de o tabără de antrenament în perioada 30 iunie - 2 iulie. Cele trei zile de antrenament au fost pline de instruiri de instructori - nume de frunte în karate mondial: Luca Valdesi - campion mondial și european kata; Hoang Ngan Nguyen - Campion mondial Kata și membru al Comitetului sportivilor din Federația Mondială de Karate; Predrag Stoyadinov - Campion mondial și european Kumite - antrenor al echipei naționale sârbe; David Benetello - Campion mondial și european la Kumite și președinte al Comitetului Sportivilor al Federației Mondiale de Karate.

La tabără au participat aproximativ 400 de sportivi din întreaga lume - sportivi de arte marțiale cu mai mult de unul sau două clasamente în competițiile internaționale. Programul de antrenament a inclus patru sesiuni de antrenament pe zi, iar karatekele noastre au evoluat excelent la școală și la antrenorii lor.

Bulgaria a fost reprezentată de 5 cetățeni: Vasil Rivov (AidaNet Vado-ryu, Haskovo), Ivana Kamenova (Nikon, Sofia), Ivet Goranova (KBI Petromax, Pleven), Kamen Ivanov (Nikon, Sofia) și Stanislav Tsanov (KBI Petromax, Pleven ). Au câștigat 4 medalii:

IVANA KAMENOVA, kumite până la 47 kg (12-13 ani) - locul 1
IVET GORANOVA, kumite până la 54 kg (14-16 ani) - locul 2
VASIL RIVOV, kumite până la 57 kg (14-16 ani) - locul 2
KAMEN IVANOV, kumite până la 45 kg (12-13 ani - locul 3)

Stanislav Tsanov a demonstrat mari tehnici și sportivitate în meciurile sale, dar a pierdut în sferturi în fața naționalului rus - Lazura Vitali.

Aceasta este a doua medalie pentru Ivet după locul 2 în 2014 și a treia pentru Vasil după locul 1 în 2013 și locul 3 în 2012 la Cupele Mondiale, ceea ce a demonstrat că succesul lor nu este întâmplător, ci rezultatul multor ani de muncă.