Kiril Dimitrov a câștigat lanțul național de tenis 17+ pentru 2016.

câștigat

Kiril Dimitrov, multiplu campion de stat pentru juniori din toate grupele de vârstă din trecutul recent, a câștigat Turneul Masters și primul loc în clasamentul final al Lanțului Național de Tenis 17+ pentru 2016. Ultima competiție a sezonului s-a desfășurat pe terenurile din satul de vacanță „Santa Marina” din Sozopol weekendul trecut.
Kiril Dimitrov a fost din nou inapelabil pe drumul spre finală, obținând două victorii consecutive cu 4: 0 4: 0 și eliminându-l pe Ivelin Kolev cu 4: 1 4: 1 în semifinale. În meciul pentru titlu l-a învins într-o confruntare directă pe liderul clasamentului dinaintea acestui turneu Milen Dimitrov cu 4: 1 4: 1.

Cu toate acestea, finala de dublu ulterioară s-a dovedit a fi decisivă pentru clasamentul final în lanț și pentru marele premiu oferit de sponsorul general FairPlay International. A fost atins de primul clasat Milen Dimitrov și Nikola Dimitrov împotriva lui Kiril Dimitrov și Tsvetan Petrov, care după o luptă contestată și play-off-uri frumoase au câștigat 4: 2 4: 2.

Datorită acestui fapt, Kiril Dimitrov l-a mutat pe Milen Dimitrov de pe primul loc și a câștigat lanțul cu un activ de 1125 de puncte, cu doar 35 de puncte înaintea celui de-al doilea. Nikola Dimitrov s-a clasat pe locul trei cu 805 de puncte, urmat de Rusi Gyurov cu 695, Yosif Mihailov cu 615, Ivelin Kolev cu 580, Vadim Chergov cu 535, Dimitar Angelov cu 495 etc.

Premiul pentru câștigător, oferit de sponsorul general „FairPlay International”, este o vacanță de 5 zile pentru doi în complexul „Sf. Ivan Rilski” din Bansko la începutul anului 2017. Al doilea Milen Dimitrov primește o vacanță de 3 zile în complexul, iar Yosif Mihailov a avut noroc la tragerea la sorți a premiului suplimentar, extras în rândul participanților la toate cele cinci turnee din acest an.

Lanțul Național de Tenis 17+ a inclus două turnee în satul de vacanță „Santa Marina” și trei pe terenurile SC „Dema” din Sofia în 2016. Lanțul își propune să creeze condiții pentru performanța foștilor și actualilor jucători al căror nivel de joc și angajamentele sociale nu le permit să participe în mod regulat și cu succes la turneele din calendarul național și internațional al BFT. Jucătorii de tenis, indiferent dacă sunt foști sau actuali profesioniști, amatori, veterani, antrenori etc., care au peste 17 ani, nu au un clasament în clasamentul mondial ATP la simplu și se află în afara primelor 24 din clasamentul național. pentru bărbați singuri.