Naționalul bulgar Bozhidar Kraev a urmărit din locul rezervelor pierderea „Midtjylland” cu 2: 3 în timpul vizitei cipriotei „Apollo” într-un meci din runda playoff pentru a intra în grupele Ligii Europa. La Larnaca, echipa daneză a juniorului „Levski” a ajuns de două ori la egalitate, dar a căzut totuși cu un gol de Ioannis Pitas în primul minut al prelungirilor. Rezultatul oferă șanse mari pentru Midtjylland să fie printre cele 48 de echipe din faza efectivă a celui de-al doilea turneu cel mai puternic de pe Vechiul Continent.

kraev

„Everton” englezesc a făcut, de asemenea, un pas spre aceasta. La stadionul Goodison Park din Liverpool, gazdele l-au învins pe Hajduk cu 2: 0 (Split). Echipa croată l-a oprit pe „Levski” în a doua rundă preliminară a Ligii Europa, învingându-i pe „blues” de 2 ori cu un scor total de 3: 1.

Meciul va fi amintit pentru excesele create de agitatorul vizitator. La scurt timp după primul gol al echipei engleze, marcat de Michael Keane în minutul 30, unii fani croați s-au ciocnit cu administratorii în încercarea de a invada terenul. Au început să spargă și să arunce scaune, precum și să arunce cu bombe. Drept urmare, meciul a fost suspendat o vreme, iar jucătorii ambelor echipe au fost puși în vestiar.

După ce totul s-a calmat, meciul a continuat. Trebuie remarcat faptul că „Hajduk” a evoluat puternic la Liverpool și chiar a făcut mai multe șuturi la poartă (6 contra 3 pentru băieții managerului olandez Ronald Koeman). Portarul Everton, Jordan Pickford, a strălucit în cele din urmă cu o salvare a cheii.

Altele din fotbal

CSKA era interesat de Ecuador

Atacantul de 24 de ani al diviziei a doua braziliene "Vitoria" (Bahia) Jordi Josue Caicedo Medina este foarte aproape de CSKA, susține jurnalistul Gustavo Viacreses

CSKA cu fitness modern în Pancharevo

CSKA are deja o sală de sport modernă în Pancharevo, s-au lăudat constructorii pe Facebook. S-a făcut o revizie majoră a sălii, care arăta ca un mormânt

Tigres și Ulsan deschid Campionatul Mondial de Cluburi

Tigrii mexicani și coreeanul Ulsan deschid Cupa Mondială a cluburilor pe 4 februarie, tragerea la sorți a FIFA a decis. Al-Duhail din Qatar și Al-Ahly din Egipt joacă în al doilea meci al zilei

Dimitar Iliev este din nou jucătorul de fotbal al anului (fotografii, grafică)

Atacantul "Loko" (Pd) Dimitar Iliev a fost din nou ales ca fotbalist al anului în Bulgaria. A câștigat sondajul de 60 de ani pentru cel mai bun jucător și și-a dublat succesul de anul trecut

Nuno Reish de la Levski în Australia

Fostul fundaș al Levski, Nuno Reish, a semnat un contract de 3 ani cu Melbourne City, în Australia. A părăsit-o pe Levski în martie, când campionatul a fost suspendat