Levski și CSKA au câștigat unele dintre cele mai serioase controale în timpul antrenamentelor de iarnă. Albastrii au învins al șaselea în clasamentul provizoriu al campionatului ceh Teplice cu 2: 1, în timp ce „roșii” au rupt locul 14 din ultima ediție a campionatului rus Amkar (Perm) cu 3: 2.

cska

Meciul jucătorilor Levski din stațiunea cipriotă Agia Napa a făcut parte din programul unui turneu cu patru fețe, la care participă și Dinamo (Moscova) și Rad (Belgrad). În meciul dintre ei, echipa rusă eliminată acum un an și jumătate de CSKA în Europa League a câștigat cu 2: 1 și îi va înfrunta pe băieții lui Yassen Petrov într-un fel de finală.

Golurile pentru Levski au fost opera golgheterului înlocuitor Gara Dembele - Ismail Isa. Atacantul de la Targovishte s-a luat în minutul 13, după ce a primit o minge foarte bună de la Hristo Yovov, a controlat-o la fel de bine și a lovit ținta.

Echipa bulgară a controlat jocul aproape tot timpul. Cu toate acestea, în minutul 50 Teplice a profitat de o gafă a lui Ivo Ivanov, care i-a dat mingea lui Tosek și acesta din urmă nu a avut probleme să-l depășească pe Mitrev pentru 1: 1.

Răspunsul Blues a venit în minutul 61. Marian Ognyanov a centrat în zona cehei, iar Isa a marcat pentru a doua oară. Anterior, arbitrul a anulat un alt gol al atacantului central cu o lovitură de cap din cauza unui fault în atac.

CSKA a primit primele goluri de la începutul noului an. Cu toate acestea, „Armata” a câștigat din nou pe unul dintre terenurile din stațiunea turcească Side. Cu toate acestea, niciun bulgar nu a jucat pentru echipa rusă, deoarece la un moment dat de la meci pe teren a apărut Zahari Sirakov, care a participat la un alt control al său mai devreme în acea zi.

Trecuseră mai puțin de patru minute când Gregory Nelson l-a adus pe Spas Delev singur împotriva portarului și a deschis favoritul fanilor „roșii”. Trei minute mai târziu, scorul a fost aproape egal după o greșeală colectivă în apărare, dar Chavdarov a deviat un șut al unui atacant Amkar.

Acest lucru s-a întâmplat în cele din urmă în minutul 17. „Armata” a pierdut posesia mingii în centru, după care Dzhukanov a făcut un șut solid și a trimis mingea în colțul din dreapta jos.

Zece minute mai târziu, Amkar a făcut o întoarcere completă după un gol curios al lui Hugo din centru și intervenția inadecvată a lui Chavdarov.

Egalitatea a fost restabilită în minutul 32 într-un atac îndelungat al lui CSKA și un șut precis dintr-un unghi mic al asistentului pentru primul gol Nelson.

În minutul 40, Kalashnikov a primit un cartonaș roșu de la Amkar, dar după o înțelegere între cele două cartiere generale, un alt jucător a apărut în locul său.

Succesul pentru CSKA a fost modelat la începutul reprizei a doua. Delev a adus talentul sârb Radulovic perfect în spatele apărării ruse. La rândul său, l-a mințit pe portar și a străpuns mingea dintr-un unghi mic pentru 3: 2 final. Ar fi putut urca doar cinci minute mai târziu dintr-o situație mult mai curată, dar ar fi fost în corpul unui gardian Amkar.

Până la sfârșitul meciului ambele echipe au schimbat pase, dar rezultatul a rămas neschimbat.

Așa a fost expresia numerică a unei alte inspecții a echipei noastre, dar cu semnul opus. Campionul și liderul după cota de toamnă a grupei „A” Litex a pierdut cu 2: 3 în fața campioanei României Cluj la primul său control în Turcia.

Jucătorii lui Lyuboslav Penev au recuperat constant rezultatul, dar au pierdut cu un gol chiar la sfârșitul meciului. Peralta deschisese anterior pentru Cluj în minutul 11 ​​după ce fusese adus față în față cu Vinicius și transferat.

Un excelent atac brazilian în minutul 39 a restabilit egalitatea în rezultat. Doc și-a făcut abordarea tipică de la stânga la centru și a combinat cu Sandrinho. El, la rândul său, a lovit mingea cu călcâiul lui Milanov. Tânărul l-a găsit imediat pe intrus în suprafața de pedeapsă Tom, iar ultimul cu un șut puternic a întins plasa în spatele lui Minka.

Un atac rapid al Clujului în minutul 57 i-a permis lui Come să traverseze în fața lui Litex și Ora pentru a-l depăși pe Vinicius.

În minutul 65, echipa bulgară a revenit la meci după un nou gol al unui brazilian. De data aceasta Sandrinho a fost cel care a prins pasul lui Doc pe o plasă goală.

Cu puțin înainte de semnalul final al arbitrului, arbitrul a acordat un penalty pentru campioana României, care a fost folosit de Kadu. Într-o explozie de bucurie, lovitura de poartă a lovit mingea, pentru care a primit un cartonaș roșu.