hamilton

Lewis Hamilton este noul campion de Formula 1

Starul Mercedes Lewis Hamilton este noul campion mondial la Formula 1. Britanicul a câștigat al patrulea titlu din carieră în această seară în Marele Premiu al Mexicului, cu două runde înainte de finala sezonului 2017. Astfel, Hamilton a egalat numărul de titluri câștigate cu cele sportive legenda Alain Prost și împreună cu principalul său concurent în acest an Sebastian Vettel de la Ferrari, relatează Sportal.

Astăzi, Hamilton a fost doar al nouălea, dar cele două puncte câștigate au fost suficiente pentru a câștiga titlul. Vettel a încercat din răsputeri, dar a patra poziție nu a fost suficientă. După accidentul de la start, ambii au trebuit să concureze din ultimele două poziții, iar Max Verstappen a profitat de acest lucru. Pilotul olandez Red Bull a fost cel mai inventiv la start și nu a permis niciunui dintre rivalii săi să-și amenință primul loc până la finală.

Liderul Ferrari, Sebastian Vettel, a câștigat prima poziție de start, cu un ultim tur fenomenal în calificarea de sâmbătă pentru Marele Premiu al Mexicului de astăzi. De patru ori campion mondial a început bine și și-a menținut poziția înainte de a intra în prima tură. Din a doua poziție, însă, Verstappen a încercat imediat să atace în următoarea tură, a reușit să se oprească mai târziu decât germanul și l-a depășit.

Al treilea, Hamilton, a văzut și el o oportunitate de atac, dar Sebastian nu a avut prea mult loc și și-a atins anvelopa din spate dreaptă cu aripa față. Acest accident a dus la o anvelopă plată pentru Lewis și o aripă față ruptă pentru Sebastian. Ambii au fost nevoiți să treacă prin box, care l-a trimis pe liderul campionatului și pe urmăritorul său în clasamentul ultimelor poziții din coloană.

Comisarii FIA au reacționat rapid astăzi după incidentul din primul tur dintre Vettel, Verstappen și Hamilton. Decizia lor este să lase incidentul nepedepsit, descriindu-l ca pe un accident de curse.

Vettel a început să-și croiască drum de jos în zona punctului. În turul 18 a câștigat șase poziții, ajungând pe locul 13. Hamilton, la rândul său, a ajuns și el din urmă cu mașinile care se mișcau în fața lui la capătul coloanei, dar până la cea de-a 20-a tură era încă 19. Motivul este pierderea uriașă de timp la deplasarea pe pistă cu o anvelopă plată după începutul cursei.

Al 26-lea tur Nico Hulkenberg și-a încheiat participarea la cursa de astăzi din Mexic. Motorul Renault a renunțat și echipa franceză a ordonat germanului să se oprească imediat și să sară din mașină, deoarece nu era sigur în ea.

În turul 32, următorul Renault care a renunțat după un Renault explodat a fost Brendan Hartley din echipa Toro Rosso.

În a 33-a tură pentru a doua oară la box, de data aceasta neforțat, a intrat Hamilton, care a fost urmat în următorul de Vettel. Pilotul Ferrari a decis imediat să acopere strategia rivalului său de la Mercedes.

Până în cea de-a 46-a tură, Lewis a reușit să se îndrepte spre poziția 12 și acum este mai aproape de primii zece. În același timp, Vettel este al șaptelea, o poziție care nu este suficientă pentru a-l împiedica pe Hamilton să câștige titlul mondial în această seară, chiar dacă britanicul nu intră în zona punctelor până la finală.

Sebastian Vettel a promis ieri să nu renunțe și va lupta până la capăt. Cu 16 ture înainte de finală, pilotul Ferrari a reușit deja să se îndrepte spre a cincea poziție, pe care a ajuns-o din partea de jos a coloanei după aripa frontală spartă după start.

În turul 57, Hamilton se află deja pe locul zece, ceea ce face imposibil ca Sebastian să amâne serbările de astăzi pentru șoferul Mercedes. În anul următor, germanul este deja al patrulea, cu coechipierul său Ferrari Kimi Raikkonen înaintând cu 25 de secunde înaintea lui.

Între timp, cea de-a doua mașină Renault, condusă de Carlos Sainz Jr., și-a încheiat participarea astăzi, după o nouă pagubă adusă unei mașini cu motor francez.

Lewis a terminat pe locul nouă până în finală, dar poziția sa a fost suficientă pentru a câștiga al patrulea titlu mondial al carierei sale în Mexic, cu două runde înainte de finala campionatului. Victoria a revenit lui Max Verstappen de la Red Bull, locul al doilea a fost pentru Valteri Botas de la Mercedes, iar ultimul pas din scara onorifică a fost făcut de Kimi Raikkonen de la Ferrari.