renunțat

Liderul schemei Elina Svitolina (Ucraina) a fost eliminată în runda a doua a turneului de tenis acoperit de la Ostrava (Republica Cehă) cu un fond de premii de 593.600 de dolari. Svitolina a pierdut în fața greciei Maria Sakari cu 3: 6, 3: 6 în 78 de minute. Sakari a condus cu 3-0 pe drumul spre succes în primul set, iar în a doua repriză după 3: 3 a luat trei jocuri consecutive și a închis meciul cu primul său meci de meci.

Grecul, care a eliminat-o pe favorita locală Kristina Plishkova în prima rundă, se califică în al treilea sfert de finală al turneului UTA din acest sezon.

Finalista US Open și clasată pe locul patru Victoria Azarenka au ajuns, de asemenea, în sferturile de finală după o victorie asupra Barborei Krejcikova (Republica Cehă) cu 2: 6, 6: 2, 6: 1 în 2:15. Campioana Roland Garros din 2017, Elena Ostapenko (Letonia), a eliminat-o pe nr. 5 Petra Martic (Croația) în primul tur cu 6: 3, 6: 1. A șaptea în schemă Elise Mertens (Belgia) a obținut succes asupra Amandei Anisimova (SUA) cu 6: 2, 6: 3.

Turneul de la Ostrava, care debutează în calendarul UTA și se află în sală, a fost programat după anularea turneului din China.