• Alții
  • Fotografie
  • DirTV

Liverpool a pierdut puncte și un alt jucător după multe intervenții VAR pe coasta de sud

Două goluri anulate pentru campioni și două penalty-uri pentru Brighton sâmbătă după-amiază

liverpool

Liverpool nu a reușit să câștige vizita la Brighton, iar VAR a avut o participare foarte activă la primul meci din programul de sâmbătă din Premier League, care s-a încheiat cu un scor de 1: 1. Cele două puncte pe care campionii le-au ratat după un penalty pentru adversar în ultimele minute nu sunt singurele vești proaste pentru club, după o altă accidentare a unui jucător al „roșilor” este un fapt - de această dată James Milner a părăsit prematur terenul cu o vătămare musculară în timpul vizitei pe Coasta de Sud.

Aaron Connelly ar putea deschide pentru Brighton 10 minute mai târziu, când a ratat-o ​​pe Alison, pentru care a fost un meci de 100 pentru Liverpool. Zece minute mai târziu, o penalizare a fost acordată gazdelor după un fault de către Neco Williams împotriva aceluiași Connelly, iar Neil Mope a fost angajat să efectueze, dar nu a reușit să lovească ușa și a fost ulterior înlocuit din cauza accidentării.

Oaspeții au ajuns la poartă cu zece minute înainte de pauză după un excelent atac rapid, care s-a încheiat cu un șut în plasa lui Mohamed Salah. Cu toate acestea, hit-ul a fost anulat deoarece consultările cu VAR au calculat că la depunerea lui Roberto Firmino, vedeta egipteană era în ambuscadă.

După exact o oră de joc, Liverpool a preluat conducerea - Diogo Jotva a marcat cel de-al optulea gol în ultimele sale opt meciuri după un șut cu piciorul stâng de la cincisprezece metri pentru 1: 0. Sadio Mane, care a apărut ca rezervă, a marcat cu o lovitură de cap în minutul 84, dar acest gol a fost anulat și din cauza unei ambuscade după consultarea cu VAR.

Mane a apărut în locul lui Salah, care era vizibil furios cu schimbarea și nu l-a salutat pe Jürgen Klopp când a părăsit terenul.

În al doilea minut al timpului adăugat, Brighton a primit un al doilea penalty, care a fost acordat după o nouă intervenție a VAR. Andy Robertson a agățat picioarele lui Danny Welbeck, care a așteptat cu puțin timp înainte de a cădea pe iarbă, iar în spatele mingii a stat Pascal Gross, care nu a greșit și a adus punctul la „pescăruși” - 1: 1.

Merseyside sunt primii în clasament cu 21 de puncte după 10 meciuri, dar pot fi înlocuiți de urmăritorii lor de la Tottenham și Chelsea, care se vor juca mâine. Brighton este pe locul 16 cu 10 puncte după 10 jocuri.