Motzi a marcat dintr-un penalty pentru 2: 0 și i-a provocat pe fanii lui Levski, care au încercat să invadeze terenul

ludogorets

Levski și Ludogorets au făcut un meci grozav plin de fotbal de atac, situații în fața ambelor porți, fanii invadatori și trei cartonașe roșii. Campionii au câștigat cu 2-0 pe stadionul Vasil Levski. Claudiu Kesheriu și Cosmin Motzi au avut dreptate pentru succes, iar odată cu el a ieșit din nou Razgrad cu 3 puncte înaintea celui de-al doilea CSKA. Albastrii sunt pe locul trei cu 58 de puncte, iar decalajul lor a pus capăt iluziilor despre titlu.

Ivan Goranov, Motsi și asistentul antrenor Levski Dimitar Ivankov au fost expulzați. Apărătorul „albaștrilor” a fost expulzat pentru o încălcare în zona de penalizare, românul a marcat penalty-ul, dar apoi a fost expulzat pentru bucuria sa în fața fanilor „albaștrilor”. Ultrii nu au putut rezista și au încercat să invadeze terenul pentru a-l lăsa pe Motzi. Antrenorul portarilor Levski, Dimitar Ivankov, a fost demis și după ce a căutat un cont de la fundașul Ludogorets.

În primele minute, un bun atac al lui Ludogorets l-a lăsat pe Kesheryu față în față cu portarul lui Levski, Niki Mihailov, dar o ambuscadă a fost stăpânită. Repetițiile au arătat că nu există așa ceva și românul este într-o poziție curată.

În minutul 16 Iliya Urukov i-a luat mingea lui Goralski, a lovit-o pe Kostov, iar „albaștrii” au ieșit 4 la 3 împotriva oaspeților. Cu toate acestea, golgheterul lui Levski a făcut o greșeală și în loc să-i treacă coechipierului liber în zona de penalizare, a decis să tragă. Globul a trecut peste ușă.

Kostov a avut a doua șansă într-un minut, a eliberat bine și a tras, dar direct în mâinile lui Renan.

Motzi a tras cu capul în minutul 26, iar mingea a lovit bara transversală. Mingea l-a lovit pe Kesheryu, care a tras, dar Thiam a reușit să-l omoare înainte să intre în plasă.

Marcelinho a avut o ocazie excelentă de a deschide scorul după ce Nikolai Mihailov și Thiam s-au confruntat, dar șutul său în poarta goală a fost inexact. În minutul 37 campionii au preluat conducerea. Marcelinho a fost scos cu o pasă de transfer singur împotriva lui Mihailov. Brazilianul l-a lovit pe Kesheryu, care pe o plasă goală nu a putut greși cu 1: 0 pentru Ludogorets.

În primele minute ale reprizei a doua, Goralski a fost bine scos și a tras în diagonală, dar Mihailov a plonjat și a ucis.

În minutul 69, Levski a primit pretenții pentru penalizare. Wanderson a lovit-o pe Goranov, care a căzut în suprafața de pedeapsă. Cu toate acestea, arbitrul Ivaylo Stoyanov a decis că nu a fost niciun fault și a făcut semn pentru continuarea jocului.

În câteva secunde, cele două echipe au schimbat poziții bune. Paulinho a tras din aer după o centrare a lui Cvetkovic, dar în mâinile lui Renan. În contraatac, Wanderson a fost adus în spatele apărării și a ieșit singur împotriva lui Mihailov, dar a șutat ușor departe de ușă.

În minutul 79, Ivan Goranov l-a doborât pe Shvierchok, care a fost scos singur împotriva lui Mihailov și a primit un cartonaș roșu direct. Arbitrul a acordat un penalty, iar Kozmin Motsi a marcat cu sânge rece pentru 2: 0.

După golul său, românul a întins brațele în fața fanilor lui Levski într-un moment de bucurie. Acest lucru i-a înfuriat pe ultrași, care au asaltat pista și erau gata să-l linșeze pe Motzi. Dimitar Ivankov a cerut și un cont de la român, care a fost expulzat de Ivaylo Stoyanov pentru acțiunile sale. Antrenorul portarilor din Levski a fost și el demis.

După calmarea pasiunilor, gazdele au încercat să întoarcă cel puțin un gol, dar unul nu a căzut și meciul s-a încheiat cu un scor de 2: 0 pentru Ludogorets.