Gerard a egalat pentru englezi în minutul 93 dintr-un penalty, Niang cu două goluri pentru francezi

după

Liverpool și Atletico (Madrid) au terminat la egalitate 1: 1 pe stadionul Anfield. Oaspeții au preluat conducerea prin Maxi Rodpiges în minutul 37 după o greșeală a lui Jamie Carragher, iar gazdele au egalat în minutul 93 dintr-un penalty prin căpitanul Steven Gerrard.

Meciul a fost extrem de interesant, dar ne vom aminti de puținele greșeli de arbitraj ale lui Martin Hanson în detrimentul ambelor echipe. Oaspeții au pretins de mai multe ori penalități care ar putea fi cu adevărat acordate. În minutul 15 Keane ar fi putut găsi rezultatul, dar nu a lovit ușa lui Leo Franco.

Puțin mai târziu, Shimao a primit mingea la punctul de penalizare și ar fi putut să o trimită în poartă, dar ar fi fost foarte sus. În minutul 37, Maxi Rodriguez a primit o pasă frumoasă de la Antonio Lopez, a intrat în zona de penalti, a mers ca o paradă prin Jamie Carragher și cu un șut solid marcat pentru 1: 0.

În a doua repriză, ambele echipe au schimbat mai multe pericole la ușă. În minutul 51 Perea a jucat cu mâna, dar arbitrul nu a acordat un penalty pentru gazdele de la Liverpool. Apărătorii Liverpool au jucat apoi cu mâinile în zona de penalizare de două ori, dar refgerul Hanson nu s-a pronunțat.

Gazdele au avut șansa să înscrie prin Robbie Keane și înlocuitorul N`Gog, dar nu au reușit.

Cartonașe galbene: Manish, Pernia, Haytinga, Perea, Aguero (A)