„Ludogorets” s-a oprit din nou în drumul spre grupele Ligii Campionilor după primul pas.

kirov

Campionul bulgar a pierdut 2: 3 acasă cu Ferencvaros în ultimii 8 ani și după ce primul meci de la Budapesta s-a încheiat și cu o victorie 2: 1 pentru unguri, va încerca o revanșă în Europa League.

Acolo, rivalul său va fi islandezul „Valur”.

Cu siguranță eșecul din Liga Campionilor va provoca furia proprietarului Kiril Domuschiev.

Cel mai probabil va fi luat de antrenorul principal Stoycho Stoev, căruia i se va cere să demisioneze și, dacă nu, va fi demis.

Că are probleme cu jucătorii a devenit clar mai ales când Marcelinho a fost înlocuit.

Brazilianul naturalizat a părăsit terenul cu un zâmbet ironic, destinat mentorului, care nu a coborât de pe față și de pe bancă.

Există trei candidați pentru postul lui Stoev, spun cunoscuții - ai lui Lyuboslav Penev, care a părăsit CSKA la sfârșitul sezonului trecut, Nikolay Kirov, care a făcut minuni cu Botev (Pd), dar a fost concediat după ce a pierdut în fața lui Loko (Pd) finală pentru Cupa Bulgariei, și Dimitar Dimitrov-Hero, care era deja odată în fruntea echipei.

În fața tribunelor complete ale "Ludogorets Arena", gazdele au fost opărite în minutul 17, când Ignatenko a fost lăsat neacoperit în suprafața de pedeapsă după un corner și deschis cu o lovitură de cap.

După alte patru minute situația s-a înrăutățit de două ori - un contraatac rapid pe aripa dreaptă i-a adus mingea lui Shkvarka în suprafața de pedeapsă, s-a întors și sub sabia unui apărător a trimis mingea în colțul îndepărtat al lui Renan dos Santos.

În minutul 24 o rază de speranță a strălucit pe cerul din Razgrad - Terziev și-a redus capul, iar în al 28-lea lucrurile nu păreau atât de disperate.

Chibota a fost tras în zona de penalizare, a căzut și lituanianul Rumsas a arătat spre punctul alb.

Cu toate acestea, polonezul Svirchok a decis să se prefacă cehul Panenka și a încercat o performanță în stilul său.

Portarul Dibus a simțit și a reacționat rapid, lovind mingea peste transversală.

Până la sfârșitul reprizei, Ludogorets nu și-a revenit din șoc, iar jucătorii săi s-au întors în vestiar fără să facă o nouă poziție de gol.

La începutul reprizei a doua, însă, a devenit clar că doar drumul către Europa League rămâne pentru Razgrad.

Nguyen Tokmak, care a marcat și la Budapesta, a rupt pe aripa stângă, s-a întors spre dreapta spre arcul suprafeței de pedeapsă și a lovit puternic pe poarta lui Renan.

Mingea l-a lovit pe Goralski în spate, l-a mințit pe brazilian și s-a oprit în plasă.

De acum înainte, Ludogorets a jucat doar pentru a-și salva onoarea - pentru a continua, a trebuit să înscrie 4 goluri până la sfârșitul timpului regulat.

A reușit o singură dată, cu ajutorul adversarului - germanul Heister a marcat un autogol, dar acest lucru nu i-a salvat pe gazde de la pierdere.

Ca acoperire, Kozmin Motsi a primit un cartonaș roșu fără sens, ceea ce înseamnă că va lipsi cel puțin în următorul meci, și poate în doi.

„LUDOGORETS” - „FERENTSVAROSH” 2: 3 (1: 2). Marcatori: Terziev (24 de ani), Heister (69-autogol); Haratin (17), Shkvarka (21), Nguyen (48). Arbitru: Donatas Rumsas (Lituania). Cartonașe galbene: Ignatenko, Dibus, Lovrencic. Cartonaș roșu: Moci.

Ludogoreți: Renan, Nedyalkov, Motsi, Terziev, Ikoko (64-Cicinho), Dyakov, Goralski, Chibota, Marcelinho (64-Biton), Georgino, Schwierchok (46-Kesheriu).

Ferencvaros: Dibus, Lovrencic, Blazic, Dvali, Heischer, Ihnatenko (57-Shiger), Kharatin, Shkvarka, Zubkov, Nguyen (61-Varga), Prishkin (73-Landzafame).

Altele din fotbal

Tigres și Ulsan deschid Campionatul Mondial de Cluburi

Tigrii mexicani și coreeanul Ulsan deschid Cupa Mondială a cluburilor pe 4 februarie, tragerea la sorți a FIFA a decis. Al-Duhail din Qatar și Al-Ahly din Egipt joacă în al doilea meci al zilei

Dimitar Iliev este din nou jucătorul de fotbal al anului (fotografii, grafică)

Atacantul "Loko" (Pd) Dimitar Iliev a fost din nou ales ca fotbalist al anului în Bulgaria. A câștigat sondajul de 60 de ani pentru cel mai bun jucător și și-a dublat succesul de anul trecut

Nuno Reish de la Levski în Australia

Fostul fundaș al Levski, Nuno Reish, a semnat un contract de 3 ani cu Melbourne City, în Australia. A părăsit-o pe Levski în martie, când campionatul a fost suspendat