Finala Ligii Campionilor din 1999, disputată pe stadionul Nou Camp pe 26 mai, a fost una dintre cele mai dramatice din istorie. Echipele Manchester United și Bayern München s-au confruntat, dar la începutul meciului nimeni nu a ghicit cum se va termina. Diavolii roșii au pierdut meciul cu 0-1, în cele trei minute suplimentare, au reușit să transforme scorul în favoarea lor.

Această victorie incredibilă pentru United a fost punctul culminant al sezonului în care au reușit să facă un triplu - Liga Campionilor, FA Cup și Premier League. Bayern München era, de asemenea, în drum spre câștigarea triplului - câștigase deja medalia de argint și Cupa Germaniei și se vedeau deja ridicând trofeul Ligii Campionilor, dar englezii l-au smuls din mâini în ultimul moment.

Manchester a îmbrăcat cămășile lor roșii tradiționale, în timp ce Bayern a fost îmbrăcat în echipa lor pentru Liga Campionilor - gri și burgund. Arbitrul principal al meciului, Pierluigi Colina, îl definește drept unul dintre cei mai memorabili din cariera sa, iar vuietul fanilor englezi după ultimul său semnal a fost ca „vuietul unui leu”.

Înainte de meci

Bayern și United s-au întâlnit doar de două ori în meciurile oficiale înainte de finală, ambele fiind în campania actuală și se termină la egalitate. Singurii alți adversari germani pentru Manchester United au fost Borussia Dortmund, cu care au jucat 6 jocuri, cu 3 victorii, 2 egaluri și 1 pierdere. Bayern avea semnificativ mai multe șanse să înfrunte adversarii englezi (22 de jocuri), cu 7 victorii, 9 remize și 6 înfrângeri, inclusiv finala Cupei Europene din 1975 împotriva Leeds și înfrângerea lui Aston Villa în finala aceluiași turneu.

Meci

Componența echipelor

manchester

Căpitanul lui Manchester United, Roy Keane, și mijlocașul Paul Schoes au fost penalizați pentru meci, în urma căruia David Beckham a fost obligat să joace în centrul mijlocului terenului, alături de Nikki Butt. Ryan Giggs operează pe aripa dreaptă, în timp ce Jesper Blomqvist lucrează pe stânga. Pedeapsa lui Keane nu contează oricum, pentru că este rănit. Din același motiv iese din meci fundașul Henning Berg, care îl face pe Alex Ferguson să-l întoarcă pe Ronnie Jonsen de la mijlocul terenului în apărare, unde va fi partener cu Jaap Stam. Datorită absenței căpitanului titular, locul său a fost luat de Peter Schmeichel. Duoul atacant al Red Devils este format din Dwight Yorke și Andy Cole, în timp ce Teddy Sheringham rămâne pe bancă cu Ole Gunnar Solskjaer. Portarul de rezervă este Raymond van der Gou, fundașii sunt David May și Phil Neville, iar mijlocașii sunt Wes Brown și Jonathan Greening.

Antrenorul Bayern, Otmar Hitzfeld, și-a anunțat echipa în ultimele 2 zile înainte de meci. Leziunile i-au afectat și alegerea, cu fundașul stâng Bishente Lisarazou și atacantul Giovanni Elber în permanență. În absența lui Elber, Mario Basler, Carsten Janker și Alexander Zickler au fost incluși în atacul bavarezilor, în timp ce Lisarazu a fost înlocuit de Michael Tarnat. Fundașul corect este Marcus Babel, al cărui rol este să-l neutralizeze pe Ryan Giggs. Tomasz Strunz rămâne pe bancă, deoarece are un stil de joc mai atacant, dar este mai slab în apărare decât Babel. Cu toate acestea, surpriza vine din faptul că Giggs începe din dreapta și asta înseamnă că Tarnat trebuie să se ocupe de el. Apărarea constă în liberul Lothar Matheus, care joacă în spatele lui Thomas Linke și Samuel Kafur (singurul jucător care nu este german, spre deosebire de echipa internațională a lui United). Stefan Effenberg și Jens Jeremis sunt mijlocașii centrali, iar Oliver Kahn este la ușă.

Rezerve pentru Bayern sunt portarul Bernd Drecher, fundașul Thomas Helmer, mijlocașii Memet Scholl, Thomas Strunz, Thorsten Fink, Hassan Salihamidzic și atacantul Ali Dayi.

Prima jumătate

La șase minute de la începutul meciului, Ronnie Jonsen l-a faultat pe atacantul Bayernului Carsten Janker chiar înainte de suprafața de pedeapsă, iar șutul scăzut de-a lungul peretelui lui Mario Basler s-a transformat în poartă. Șutul în sine este cu adevărat surprinzător, deoarece, contrar credinței populare, performanța nu este direcționată în unghiul opus față de portar, ci în al său, care îl lasă pe Schmeichel fără nicio reacție.

În ciuda unui început prost, englezii au început să ia lucrurile în propriile mâini, dar nu au reușit să creeze adevărate pericole de gol, în ciuda muncii neobosite a lui David Beckham și a centrării sale constante în zona de penalizare. Absența lui Paul Scholes și a lui Roy Keane este clară, iar apărarea Bayernului merge foarte bine, fără a lăsa loc lui Andy Cole. Bavarezii încep să pară din ce în ce mai periculoși pe contraatac, deoarece Janker a făcut progrese foarte bune între apărătorii Manchesterului, deși unii dintre ei au fost opriți din cauza ambuscadelor.

Cole ratează din nou o ocazie în careul de la Cannes. La ușa opusă, bavarezii au ratat o ocazie foarte bună de a dubla scorul. După o jumătate de oră de joc, Ryan Giggs a reușit să îi trimită mingea lui Andy Cole, dar lovitura sa de cap a fost prea ușoară și aceasta a fost ultima șansă de a înscrie în prima repriză.

A doua repriză

Germanii au început repriza a doua cu o dispoziție mult mai pozitivă și în primul minut, Janker l-a obligat pe Schmeichel să facă tot posibilul pentru a-și menține plasa uscată. Marcus Babel a ratat apoi cu o lovitură de cap după un șut puternic al lui Basler și o salvare a portarului United.

După o perioadă relativ calmă, Giggs a reușit să atace aripa, apoi a trecut la Blomqvist, care, însă, nu a reușit să trimită mingea în ușa lui Oliver Kahn. Basler se confruntă cu o oportunitate pe care o pierde, iar acesta este deja un semn pentru Alex Ferguson că este timpul să se uite la opțiunile din gama sa. El l-a inclus pe Teddy Sheringham, iar Otmar Hitzfeld a răspuns plasându-l pe Memet Scholl în locul lui Zieckler, mijlocașul numărul 7 alăturându-se foarte bine și creând imediat o oportunitate pentru Stefan Effenberg pentru un șut de la distanță, care, totuși, trece pe ușă. Scholl are și el șansa de a marca, dar lovitura sa de transfer lovește bara transversală și apoi cade în mâinile lui Schmeichel. Timpul până la final se reduce, ceea ce îl face pe Sir Alex să pună în joc un nou atacant - Ole Gunnar Solskjaer. Norvegianul a pus imediat la încercare Cannes, întrucât aceasta este cea mai curată situație pentru Manchester United pentru tot meciul. Câteva minute mai târziu, Bayern și-a ratat șansa de a apuca trofeul după ce mingea a lovit bara transversală când Carsten Janker a lovit-o cu o foarfecă. În ultimele 5 minute din timpul regulat, Kahn a fost nevoit să-și salveze obiectivul, mai întâi după un voleu din rezerva Teddy Sheringham, apoi cu capul celeilalte rezerve Solskjaer.

Timp adăugat

United a câștigat un corner chiar când al patrulea oficial a arătat prelungirea de trei minute. Aproape întreaga echipă engleză, împreună cu Peter Schmeichel, se află în zona de penalizare a Bayern. Centrarea lui Beckham trece chiar deasupra capului portarului United, dar Dwight York ajunge la minge și o trimite într-un castron de jucători. Thorsten Fink nu a reușit să îndepărteze bine mingea, a căzut în picioarele lui Ryan Giggs, dar nu a reușit să facă un șut puternic și precis. Din fericire pentru Teddy Sheringham, mingea a ajuns la el și a trimis mingea în colțul din dreapta jos al lui Oliver Kahn, care era neajutorat. În minutul 91, scorul a fost egal și toată lumea a văzut cum meciul a intrat în prelungiri.

La mai puțin de 30 de secunde de la centru, Diavolilor Roșii li s-a dat dreptul să ia un nou colț, dar de data aceasta Peter Schmeichel a rămas la propria ușă, urmând instrucțiunile lui Alex Ferguson. David Beckham a răsucit mingea din nou, găsind capul lui Sheringham, care a trimis-o aproape de linia porții. Solskjaer a reacționat cel mai rapid în situație, punând piciorul și trimițând mingea chiar sub transversală de la distanță. Golul a fost înregistrat în 92,17 minute. Golgheterul alunecă în genunchi, mimând sărbătoarea lui Basler înainte de a cădea în brațele coechipierilor săi. Între timp, Schmeichel face mai multe viraje în propria sa zonă de penalizare, incapabil să creadă ce se întâmplă.

După execuția centrului, germanii au fost literalmente devastați și abia au putut sta în picioare. Disperarea i-a cuprins și au așteptat doar ultimul semnal de arbitru al Colinei să se prăbușească pe teren.

Au văzut deja trofeul și șocul pe care îl trăiesc este imens. Chiar și cu câteva minute înainte, trofeul a fost decorat cu panglici în culorile Bayern München pentru a fi gata pentru ceremonia de premiere.

Căpitanul United Peter Schmeichel a ridicat trofeul în același timp cu managerul echipei Sir Alex Ferguson. Acesta este sfârșitul unei seri de fotbal care va rămâne în manualele acestui sport, ca una dintre cele mai pline de dramă, final șocant, bucurie și lacrimi.

Președintele UEFA, Leonard Johansson, a spus după meci: „Nu-mi vine să cred. Câștigătorii plâng și învinșii dansează. ”Căpitanul bavarez, Lothar Matheus, și-a scos medalia de îndată ce i-a fost pusă pe piept. Solicitat pentru comentarii, el a spus: "Câștigătoarea nu a fost cea mai bună echipă, ci cea cu cel mai norocos".

Din cauza acestei victorii, Alex Ferguson a primit un cavaler de la Regina Angliei și dreptul de a fi numit „domn”.