Ministrul Tineretului și Sportului, Mariana Georgieva, este mulțumită de modul în care se desfășoară sambo în Bulgaria. S-a întâlnit cu președintele Federației Internaționale Sambo, Vasily Shestakov, la Sankt Petersburg.

Georgieva a explicat că întâlnirea ei a fost deosebit de importantă. "Pentru că sambo-ul nostru se dezvoltă într-o gradație ascendentă. Președintele federației Rumen Stoilov conduce în direcția bună și rezultatele sunt acolo. Văd pe loc care este respectul pentru sportivii noștri, iar rezultatele lor contribuie la asta, " ea a adăugat.

Potrivit lui Shestakov, sambo merge în direcția exactă cerută Lausannei. Speranțele sale sunt că sportul va intra în curând în programul olimpic.

"Am întâlniri regulate cu conducerea COI și ne așteptăm ca la Jocurile Olimpice din 2020 să fim incluși în programul olimpic ca sport demonstrativ", a spus el.

În prima zi a Cupei Mondiale, bulgarii au câștigat medalii de aur, argint și bronz. Marko Kosev a devenit campion la sambo marțial la categoria de până la 57 kg. La sport sambo Martin Ivanov a luat o medalie de argint la categoria de până la 68 kg, deși concurează cu febră mare și boli virale, iar Gergana Vatsova a devenit a treia în categoria de până la 60 kg.