Echipa națională a Mexicului a învins în mod surprinzător cu 1: 0 ca invitat selecția Olandei într-un meci de fotbal amical la nivel mondial, disputat la „Johan Cruyff ArenaA” din Amsterdam. Marele erou pentru „azteci” a fost golgheterul Wolverhampton-ului englez Raul Jimenez, care după exact o oră de joc a fost precis dintr-un penalty.

mexic

În prima repriză, echipa mai activă a fost cea a oaspeților, iar în minutul 12 Jimenez a irosit o șansă mare după ce a fost găsit în zona de penalizare a „lalelelor”, dar mingea a zburat. Trei ani mai târziu, Jesus Manuel Corona a rămas neacoperit, dar bufonul său ascuțit a găsit stâlpul lateral drept al Olandei.

Cu toate acestea, a existat o șansă pentru gazde. Stephen Bergwein a preluat controlul suprafeței de pedeapsă a Mexicului și a șutat în colțul din stânga jos, dar Alfredo Talavera a salvat bine.

În minutul 59, însă, Nathan Ake, care a intrat în locul lui Virgil van Dyke, a comis o încălcare în zona de pedeapsă a oaspeților, iar arbitrul Srdjan Jovanovic a arătat punctul alb. În spatele mingii se afla Jimenez, care a trimis-o în colțul din stânga jos al ușii, păzit de Tim Krul și condus de Mexic.

Au urmat o serie de schimbări la cei doi selectori de-a lungul liniei, dar din păcate pentru Olanda și suporteri, până la sfârșitul meciului au existat pericole serioase, iar meciul s-a încheiat în favoarea „aztecilor”.

Pentru Olanda, acum apar dueluri din turneul Ligii Națiunilor. Mai întâi, pe 11 octombrie, după 3 zile, „lalelele” vor zbura spre Zenica pentru a vizita „Polul Bilino” din Bosnia și Herțegovina, iar trei zile mai târziu vor trebui să călătorească la Milano pentru a vizita Italia.