detronează

Vaidishova s-a bucurat după ultimul punct din meciul cu Moresmo.

Jucătoarea de tenis cehă Nicole Vaidishova (№14 în schemă) se califică în sferturile de finală de la Wimbledon, după ce a învins-o pe franceza Amelie Moresmo cu 7: 6 (6), 4: 6, 6: 1.

Astfel, campioana din 2006 a fost eliminată într-un meci care urma să se încheie ieri. Ploaia a împiedicat meciul de astăzi și a fost oprită la 5: 4 pentru Moresmo în setul secund. Jocul Vaidish, în vârstă de 18 ani, a fost fantastic și a reușit să reflecte trei puncte de set ale adversarei sale în tiebreak-ul din primul set. Și de la 3: 6 a câștigat ultimul joc. În a doua repriză Amelie a făcut o descoperire importantă și a egalat scorul.

În setul final, Nicole, născută la Nürnberg, a fost aproape fără cusur și a câștigat convingător. Câștigătorul a făcut un as și 5 duble greșeli, precum și 31 de lovituri neprovocate, dar 38 câștigătoare. Vaidishova a avut performanțe excelente pe net și a câștigat în 16 din 20 de apariții în meci. În tribunele curții centrale din Londra a fost susținută de prietenul ei - jucătorul de tenis austriac Jürgen Melzer.

Fostul numărul unu mondial Moresmo a marcat 13 ași, dar și 14 înfricoșătoare duble greșeli. Nikol Vaidishova, care a împărțit o cameră la Academia Bolettieri cu Cecil Karatancheva, își așteaptă următorul adversar în meciul dintre Ana Ivanovic și Nadia Petrova.

Într-un alt meci feminin, Svetlana Kuznetsova, a cincea în schemă, a învins-o cu ușurință pe austriaca neplasată Tamira Pashek cu 6: 3, 6: 2.

Meciul masculin dintre Juan Carlos Ferrero și Janko Tipsarevic s-a încheiat. Spaniolul a câștigat 7: 5, 6: 3, 7: 6 (5) și îl va înfrunta pe Roger Federer în sferturile de finală.

Celelalte meciuri nu s-au putut termina din cauza ploii. Aceasta este cea mai mare confuzie din programul Wimbledon din 1982.