Campioana bulgară l-a învins joi pe Dynamo Brest în playoff

Pentru a cincea oară în istoria sa, Ludogorets a intrat în grupele Ligii Europa după o victorie în deplasare cu 2-0 asupra Dynamo Brest. Succesul a venit în ultimele minute ale meciului după lovituri ale atuurilor de aur ale lui Pavel Varba de pe bancă. În primul rând, Elvis Manu a dat Eagles un avans și, la scurt timp, Iquinio Marin și-a dublat avantajul echipei. Dominik Yankov din Razgrad, care a stat la baza ambelor goluri, a jucat și el un meci puternic.

intrat

- PFC Ludogorets 1945 (@ Ludogorets1945) 1 octombrie 2020

Ludogorets a început mai bine meciul. În primele minute, Bernard Tekpetei a fost faultat grosolan de un apărător al bielorușilor. Gazdele au pariat pe fotbal mai direct cu un transfer rapid al jocului de la apărare la atac.

În minutul patru, Plamen Iliev a fost nevoit să intervină decisiv după ce Pavel Sedko a fost adus în spatele apărării. Fotbalistul atacant al „Dynamo” trage pe pământ, dar foarte slab și garda bulgară prinde mingea.

⚽ Astăzi la 21:00 🕘 Dinamo (Brest) vs Ludogorets în Europa League - Play-off #Dinamo #Ludogorets #UEL pic.twitter.com/bIAq9d6x1E

Primele minute ale meciului au determinat rolurile pe care ambele echipe le vor accepta. Razgrad a ținut mingea mult timp, iar flancul stâng a fost foarte activ, unde au acționat Anton Nedyalkov și Bernard Tekpetei. La rândul său, "Dynamo" acceptase jocul în propria repriză și aștepta organizarea unor contraatacuri rapide.

Ambele echipe s-au apropiat cu prudență în primele minute, deoarece nu au existat situații periculoase în fața ambelor porți. În minutul 13 „Ludogorets” a organizat un contraatac bun. Dominik Yankov a acționat foarte tehnic și a continuat cu Cowley, dar brazilianul a încetinit și a trecut la Stefan Badji. Cu toate acestea, calea mingii a fost blocată.

În minutul 18 gazdele au organizat un atac bun pe flancul drept. A urmat o centrare în suprafața de pedeapsă, dar Alex Santana a intervenit decisiv împotriva lui Roman Yuzepchuk.

În minutul 23 Dynamo a deschis un decalaj în apărarea lui Razgrad. Artyom Bikov a prins mingea și a centrat aproape de linia porții în jurul marginii suprafeței de pedeapsă, dar șutul lui Maxim Vitus a fost foarte inexact și mingea a ieșit.

În contraatac, Eagles au organizat un atac rapid, care s-a încheiat cu un șut al lui Cowley, dar mingea a întâlnit corpul lui Yevhen Hacheridi și a ieșit într-o lovitură de colț.

În minutul 27, Cowley și Tekpetei au schimbat pase rapide pe marginea suprafeței de pedeapsă, după care ghanezul a căzut la Alex Santana. Cu toate acestea, brazilianul nu a reușit să facă un șut bun, iar golul lui Serghei Ignatovici nu a fost amenințat.

Treptat, Ludogorets a exercitat presiune și acest lucru a dus la un nou pericol. Claudiu Kesheru a ținut bine în suprafața de pedeapsă și a trecut către Tekpetei, dar șutul aripii a fost blocat.

În minutul 31, Cicinho a izbucnit pe dreapta și i-a trimis lui Dominic Yankov în careu. Mijlocașul a controlat și a continuat spre Badji, dar șutul senegalezului a fost slab și Serghei Ignatovich a prins.

Patru minute mai târziu Sedko a invadat jumătate din Razgrad și a lovit, dar Anton Nedyalkov a intervenit decisiv și a oprit șutul. A urmat un rapid contraatac al lui Ludogorets. Tekpetei a primit din stânga și și-a schimbat direcția, dar șutul său a lovit și corpul unui fundaș în alb.

În minutul 43, Alex Santana a făcut o greșeală în centru, ceea ce a dus la un pericol de gol pentru gazde, dar Plamen Iliev a părăsit suprafața de pedeapsă și a eliminat.

Un minut mai târziu, Ludogorets a avut o ocazie excelentă de a găsi rezultatul. Tekpetei a fost adus în stânga. Aripa a avansat și a tras, dar Ignatovic a intervenit decisiv. Kesheru a ajuns apoi la recuperare, dar a alunecat și la trimis.

În timp adăugat, Dynamo ar putea găsi și rezultatul. Savitsky a șutat de la aproximativ 12 metri, după care mingea a întâlnit corpul lui Olivier Verdon, dar din fericire mingea a trecut peste bară.

Razgrad a început mai bine partea a doua. Yankov a împins puternic pe flancul stâng. Tânărul a centrat aproape de linia porții, dar Kesheru a rămas sub minge și nu a putut să o prindă în ușă.

„Dynamo” a răspuns în minutul 53, când Bikov a primit mingea în suprafața de pedeapsă și a tras un șut solid din aer, a trecut peste bară.

Două minute mai târziu, Kesheru a avut o altă ocazie extraordinară. Yankov a schimbat pase din dreapta cu Cicinho, după care mijlocașul a intrat și a trecut la român în zona de penalti. Atacantul a scăpat de un adversar și a lovit puternic, dar Ignatovic a ucis. A urmat un colț de „Ludogorets”, după care Kesheru s-a trezit din nou în poziție de tragere. Cu toate acestea, el nu a mai găsit ținta.

În minutul 59, românul a fost implicat într-un alt atac bun pentru Razgrad. Yankov l-a adus în suprafața de pedeapsă și a tras dintr-un unghi mic, dar a fost o ricoșare și mingea a intrat într-o lovitură de colț.

„Dynamo” a transferat treptat jocul la jumătate din Razgrad. În minutul 65 Mikhail Gordeychuk a luat suprafața de pedeapsă și a tras imediat pe pământ, dar mingea a ieșit.

Răspunse instant Ludogorets. Cicinho a ajuns la dreapta și a centrat brusc în zona de penalizare, dar din nou Kesheru nu a găsit conturul ușii. A urmat șutul lui Yankov de la distanță, dar mijlocașul a alunecat și nu a reușit să-l împiedice pe Serghei Ignatovici.

În minutul 69 șansa a fost de partea „vulturilor”. După o lovitură de colț, Yevhen Hacheridi a lovit cu capul. Mingea a lovit corpul lui Kozmin Motsi și a lovit stâlpul din stânga. Gabi Kiki a încercat o pasă, dar Plamen Iliev a executat un corner.

În minutul 73 „Ludogorets” a deschis scorul! Razgrad a organizat un atac magnific. Claudiu Kesheru l-a scos pe Yankov cu o pasă ascunsă în spatele apărării. Mijlocașul nu s-a gândit de două ori și a continuat spre Elvis Manu, pentru care a rămas sarcina ușoară de realizat pe o ușă goală.

Șase minute mai târziu, Razgrad a dat o a doua lovitură asupra adversarului lor. Yankov s-a regăsit din nou în rolul de organizator. Mijlocașul a continuat în zona de penalizare către Elvis Manu. Olandezul a ținut-o și a trecut la descoperitul Iquinio Marin, care a lovit puternic din apropiere pentru 2: 0.

Imediat după gol, „Ludogorets” a încercat să profite de panica în acțiunile gazdelor. Manu a continuat să hărțuiască apărarea lui Dynamo. Aripa a intrat în suprafața de pedeapsă și a tras, dar Ignatovic a șutat.

Au urmat două pericole la ușa „vulturilor”, dar Iliev a prins decisiv loviturile lui Mihail Gordeychuk.

ECHIPELE DE PORNIRE ALE DOUĂ ECHIPE:

„DYNAMO” BREST: Sergei Ignatovich, Roman Yuzepchuk, Yevhen Khacheridi, Gabi Kiki, Maxim Vitus, Artyom Bikov, Sergei Kislyak, Pavel Savitsky, David Twe, Pavel Sedko, Abdullaye Dialo

Antrenor: Sirahei Kovalchuk

„LUDOGORETS”: Plamen Iliev, Cicinho, Olivier Verdon, Cosmin Motzi, Anton Nedyalkov, Stefan Badji, Alex Santana, Dominique Yankov, Cowley Oliveira, Bernard Techpetei, Claudiu Kesheru